Körfez Savaşı ve savaş sürecinde Türkiye-ABD ilişkileri (1990?93)
The Gulf War and relationships between Turkey and U.S.A. during the war(1990-93)
  1. Tez No: 235475
  2. Yazar: MURAT HÜSEYİNKAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKTÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1.Dünya Savaşı'ndan sonra ?Büyük Güçlerin? Ortadoğu'yu paylaşımıyla başlayan süreç, Soğuk Savaş dönemiyle birlikte A.B.D. ile S.S.C.B. arasında gerilim odaklarından biri olmuştur. Türkiye de Ortadoğu'ya yakınlığı nedeniyle de bu bölgede uygulanmak istenen politikalarda ihmal edilemez bir aktör olmuştur. S.S.C.B.'nin yıkılması ile A.B.D. tarafından stratejik önemini kaybettiği düşünülen, Irak'ın Kuveyt'i işgali sonrasında farklı bir stratejik önem kazanan Türkiye, yaşanan gelişmeler çerçevesinde özellikle Kuzey Irak sorununu Türkiye-A.B.D. ilişkilerinde merkeze oturmuştur.Bu tezin konusu; 1990 yılında Irak'ın Kuveyt'i İşgal etmesiyle başlayan ve Irak'ın kuzeyinde bağımsız bir Kürt yönetiminin temellerinin atılmasına kadar geçen süre içinde (1993) Türkiye-A.B.D. ilişkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
After World War I, ?great powers? started new process that wanted to share Middle East. The cold war was the period of conflict, tension and competition between United States of America and the Soviet Union. The role of Turkey gained significance for U.S.A. with its geostrategic location in the Middel east countries. After the dissolution of the Soviet Union, U.S.A foreign policy had to changed. It was thought that Turkey would lose its strategic role in the region. When Gulf War had started, this war made Turkey once again crucial to a high priority U.S.A. foreign policy objective.This thesis examines relations between Turkey and U.S.A., the duration, when Iraq invaved Kuwait in 1990, started and went on until the establishment of an Independet Kurdish Government in North of Iraq.