İstanbul ili ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin serbest zaman faaliyetlerinin dağılımı ve değerlendirilmesi
Students? behaviours analized within the non class hours in city of İstanbul secondary educational system schools
- Tez No: 235489
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu Tez Çalışmasında; İstanbul ili Orta Öğretim Kurumlarındaki öğrencilerin serbest zaman faaliyetlerinin dağılımı ve değerlendirilmesi ele alınmaktadır.Öğrencilerin serbest zamanlarını değerlendirme tercihleri ve bu tercihler üzerinde okul aile ve çevre faktörünün etkisi incelenmiştir. İnceleme için dört farklı ilçedeki sekiz orta öğretim kurumunda öğrenim gören öğrencilerden rasgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Okullar her ilçede bir meslek ve bir düz lise olmak üzere ulaşabilirlik dikkate alınarak rasgele seçilmiştir. Araştırmada anket le veri toplama yöntemi uygulanmıştır. Toplanan veriler istatistik paket programı SPSS 13.0 da tanımlı istatistik yöntemlerden frekans, çapraz tablo ve ki-kare analizi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; students? behaviours analized within the non class hours in City of Istanbul Secondary Educational System Schools. Choices of the Students? behaviours within non class hours and effective roles of this choices on school, family and enviroment factors studied. This study was conducted using random selection method onto selected students who study in eight secondary education schools in four different districts. In each district, one high school and one labor shool were selected by ease of access to location. In addition to that poll and data collection methods were used. Collected data were analyized, mined and reported in SBSS 13.0 statistics computer application by frequency & cross reference tables and (ki-Sguare) analysis methods