Türk üniversitelerinde tarih öğrenimi
History teaching in Turkish universities
- Tez No: 235488
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de bulunan Yükseköğretim Kurumlarından Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakülteleri Tarih Bölümleri ile Tarih Eğitim Anabilim Dallarının Tarih öğrenimi ve sorunlarını ortaya koymaktır.Bu araştırmanın yürütülmesinde genel tarama modeli kullanılmıştır. Genel tarama modelinde bu araştırmayla, Türkiye Cumhuriyetindeki üniversitelerin Tarih Bölümleri ve Tarih Eğitimi Anabilim Dalarlının durumu ve sorunları değerlendirmektedir. Değerlendirme Tarih Bölümlerindeki öğretim elemanları ve bu bölümlerde öğrenim gören öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak yapılmıştır.Bu araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerin Tarih bölümlerinde görev yapan öğretim elemanları ve bölümlerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Gazi, Hacettepe, Ankara, Marmara, İstanbul ve Balıkesir Üniversitelerinin Tarih bölümlerinde görev yapan 70 öğretim elemanı ve bu bölümlerde öğrenim gören 300 öğrenci oluşmaktadır.Araştırmanın sonucunda ders süreleri, eğitsel materyaller, bölümlerin bilimsel proje yürütme potansiyelleri, öğrenci sayıları, kütüphane hizmetleri, derslikleri ve binaları fiziki koşulları, tarih dersi programları, öğrenci rehberlik hizmetleri, lisans programının süresi, yabancı dille tarih eğitimi, tarih ders kitapları, mezunların iş imkanları ve ayrıca tarih dersinin duyuşsal alana katkılarıyla ilgili sonuçlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the problems of history teaching in History Departments and History Education Programs offered by Faculty of Arts and Science and Faculty of Education which are among some of the Higher Education Institutions in Turkey.In this study, survey research was conducted in generating research data. By means of the survey research, this study has examined the problems and conditions of the History Departments and History Education Programs in universities of Republic of Turkey. Study assessment was implemented based on perceptions of faculty members and students in History Departments.The unit of the study was made up of the faculty members and students in History Departments in all Turkish Universities. The sample of the study was composed of 70 faculty members and 300 students in the History Departments of Gazi, Hacettepe, Ankara, Marmara, Istanbul and Balikesir Universities.The results of the study has pointed out some findings in regard to duration of a class, education materials, departments? research capabilities, number of students, library services, building conditions of classrooms and buildings, content of history classes, student counseling services, duration of a history program, history education in foreign language, history text books, alumni job opportunities, and effects of history education in sensory integration.