Askad Muhtar'ın 'İldizlar' adlı eseri örneğinde Özbek Türkçesindeki geçici birleşik zarf-fiiller
Temporary compound gerundiums in Uzbek Turkish in sample work of art called the İldizlar of Askad Muhtar
- Tez No: 235519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET KORAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Doğu Türkçesinin bir kolu olan ve Çağatay Türkçesinin devamı kabul edilen Özbek Türkçesi, hakkında Türkiye'de yapılan çalışmalar yeni ve oldukça sınırlıdır. Çalışmamız 5 bölümden oluşur. Giriş, I.Bölüm, II.bölüm, İnceleme ve Sonuç. Giriş bölümünde Özbek Türkleri ve Özbek Türkçesi genel özellikleri anlatılır. I.Bölüm, ?Zarf-Fiiller? ve ?Birleşik Zarf-Fiiller Tanımı, Tasnifi ve Üzerine Görüşler? olmak üzere iki alt başlıktan oluşur. Birinci alt başlıkta, zarf-fiiller hakkında kaynaklarda geçen bilgiler verilmiştir. İkinci alt başlıkta Birleşik Zarf-Fiiller üzerine çalışmalarda geçen tanım ve sınıflandırmalar ele alınmıştır. II.Bölümde, ?Özbek Türkçesinde Zarf-Fiiller? başlığı altında Özbek Türkçesindeki Zarf-Fiillerin kaynaklardaki tasnifleri verilmiştir. ?İnceleme? bölümünde, Askad Muhtar'ın ?İldizlar? (Kissalar ve Hikayeler) adlı eseri incelenerek geçici zarf-fiiller ve işlevleri üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, diğer gramer kitaplarında yer almayan farklı eklerin neden teze dâhil edildiği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies about Uzbek Turkish, which is a subdivision of East Turkish and considered as the continuation of Chagatay Turkish, are new and quite limited. Our study consists of five sections: Introduction, 1st section, 2nd section, research and conclusion. General features of Uzbek Turkish and Uzbek Turks are explained in the introduction section.1st section consists of two subheadings which are ?Gerundiums? and ?The Definition of Compound Gerundiums?. In the first subheading, literary information about gerundiums is given. Definitions and classifications existing in the studies on Compound Gerundiums are mentioned in the second subheading.The classification of Gerundiums in Uzbek Turkish are stated under the heading ?Gerundiums in Uzbek Turkish? in the 2nd section. In the research section, the work of art called ?İldizlar? of Askad Muhtar (Tales and Stories) is examined, and temporary gerundiums and their functions are emphasized. In the conclusion section, it is explained why some different affixes that do not take part in other grammar books are included in the thesis.