Trauma Cinema: A critical view on Beynelmilel ve Babam ve Oğlum
Travma Sineması: Beynelmilel ve Babam ve Oğlum'a eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 235561
  2. Yazar: ÖZGE ÜSTÜNER WAMBACH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kitle iletişim araçları içinde en popüler olanlardan sinema toplumsal bir üründür ve sosyal tarihten bağımsız olarak düşünülemez. Beynelmilel (Sırrı Süreyya Önder, 2006) ve Babam ve Oğlum (Çağan Irmak, 2005), popüler filmler olarak, 12 Eylül filmleri ve travma sineması kategorilerinde incelenebilirler. Her iki filmdeki karakterler de 12 Eylül askeri darbesinin ve sonrasında gelen sonuçların doğurduğu travmanın izlerini taşımakta ve kişiliklerine yansıtmakta ve 12 Eylül travmasının ve etkilerinin tartışılması için sinematik bir alan yaratmaktadır. Bu yüzdendir ki, bu travmayı hatırlama ve tartışma şansı kaçırılmamalı ve Beynelmilel ile Babam ve Oğlum filmleri, toplumun ürettiği popüler ürünler olarak incelenmedir.
Özet (Çeviri)
Cinema, one of the most popular instruments of mass media, is also a product of the society and it cannot be thought to be independent from the social history. Beynelmilel (Sırrı Süreyya Önder, 2006) and Babam ve Oğlum (Çağan Irmak, 2005), being popular Turkish films can be put and analyzed under the category of 12 September films and trauma films. The characters in both films bear the features of traumatic personalities produced by the 12 September coup and its aftermath. The two films create a cinematic field to discuss the 12 September trauma and its impacts. Beynelmilel and Babam ve Oğlum should therefore be paid attention and analyzed, as popular products of the society.