The effect of consumer loans on durable consumer goods expenditures
Tüketici kredilerinin dayanıklı tüketim malı harcamaları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 235575
  2. Yazar: AYÇA KUTMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez tüketici kredilerinin dayanıklı tüketim malı harcamaları üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Çalışmada tüketim teorileri, dayanıklı tüketim malı harcamalarının belirleyicileri anlatılmakta ve bir literatür taraması sunulmaktadır. Dayanıklı mal satın almak için bir finansman yolu olan tüketici kredileri ile dayanıklı tüketim malı harcamaları arasındaki ilişki çoklu regresyon yöntemi ile analiz edilmektedir. Analizde bağımsız değişken kullandırılan toplam tüketici kredileri iken bağımlı değişken dayanıklı tüketim malı harcamalarıdır. Ayrıca reel gayri safi yurtiçi hasıla, reel faiz oranı, enflasyon oranı ve reel efektif döviz kuru endeksi kontrol değişkenler olarak kullanılmaktadır. Sonuçlar, tüketici kredileri ile dayanıklı tüketim malı harcamaları arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kontrol değişkenlerin dayanıklı tüketim malı harcamaları üzerindeki etkisine ilişkin, enflasyon oranı ve reel efektif döviz kuru önemsiz bulunurken reel gayri safi yurt içi hasıla ve reel faiz oranı önemli bulunmuştur. Diğer değişkenlerden farklı olarak enflasyon oranı ve reel efektif döviz kurunun etkisi negatiftir. Kontrol değişkenler modele dahil edildiğinde, tüketici kredilerinin dayanıklı tüketim malı harcamalarındaki etkisi daha önemli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the effect of consumer loans on durable goods consumption expenditures. In the study, the theories of consumption and determinants of durable goods consumption are explained and a literature review is presented. A multiple regression model is used to analyze the relationships between consumer loans, which are a method of purchasing durable goods, and durable consumer goods expenditures. In the analysis dependent variable is durable consumer goods expenditures while independent variable is total consumer loans extended. Furthermore, the real gross domestic product, the real interest rate, the rate of inflation and the real effective exchange rate index are used as control variables. Results show that there is a significant relationship between consumer loans and durable consumer goods expenditures. Regarding the effect of control variables on durable consumer goods expenditures, real GDP and real interest rate are found significant however the rate of inflation and exchange rate are insignificant. In contrast to other variables, the inflation and exchange rates have negative effects. The effect of consumer loans on durable consumer goods expenditures becomes more important when control variables are included to the model.