Özel eğitim sınıfları ile birlikte eğitim ortamlarına devam eden, zihinsel yetersizlikten etkilenmiş öğrencilerin okuduğunu anlama, okuma hızları ve okuma hatası performanslarının karşılaştırılması (Çorum ili örneği)
Comparison of reading comprehension, reading rate and reading miscue performances of students with mental retardation attending to special education classrooms and inclusive education classrooms (The sample of Çorum province)
  1. Tez No: 235605
  2. Yazar: SİNAN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. E. RÜYA GÜZEL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, zihinsel yetersizlikten etkilenmiş, özel eğitim sınıflarına ve birlikte eğitim ortamlarına devam eden 5. ve 8. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama, okuma hataları ve okuma hızı performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma gurubunu, Çorum ilindeki özel eğitim sınıflarının bulunduğu ilköğretim okullarında, birlikte eğitim ortamı ve özel eğitim sınıflarına devam eden 5. ve 8. sınıf düzeyindeki hecelemeden okuyabilen öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden ?Tarama Modeli? kullanılmıştır.Araştırmada, öğrencilerin okuduğunu anlama, okuma hızı ve okuma hatası performanslarını belirlemek amacı ile 5. ve 8. sınıf Türkçe ders kitaplarından toplam ikişer öykü kullanılmıştır. Bu öykülerden birisi okuduğunu anlama performanslarını birisi ise okuma hızını ve okuma hatalarını belirlemek için kullanılmıştır. Ayrıca okuduğunu anlama ölçü aracı, okuduğunu anlama, okuma hızı ve okuma hatası kayıt çizelgesi hazırlanmıştır.Veriler iki oturumda toplanmıştır. İlk oturumda öğrencilerin okuma hızları ve hataları belirlenmiş ikinci oturumda ise okuduğunu anlama verileri toplanmıştır. Öğrencilerin okuduğunu anlama, okuma hızı ve okuma hatası performanslarına ait veriler puanlandırılarak Mann-Whitney U istatistiksel analiz yöntemiyle SPSS veri analizi programında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır.Sonuç olarak, özel eğitim sınıflarına ve birlikte eğitim ortamlarına devam eden 5. sınıf öğrencilerin okuduğunu anlama, okuma hatası ve okuma hızı performanslarında istatistiksel açıdan bir fark bulunmamıştır. 8. sınıf öğrencilerin ise sonuç çıkarma puanı, okuduğunu anlama toplam puanı, okuma hatası puanları bakımından gösterdikleri performanslarda istatistiksel olarak birlikte eğitim ortamlarına devam eden öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak metindeki bilgiyi kullanma ve okuma hızı puanları bakımından bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare reading comprehension, reading rate and reading miscue performances of the students with mental retardation who were attending to 5th and 8th grades of special education classrooms and inclusive education classrooms.The subjects of this research were the students who are able to read without spelling out by syllables in primary schools of Çorum Province and were attending to 5th and 8th grades of special education classrooms and inclusive education classrooms. The research design was a descriptive research model.In this research, in order to determine the students' performances of reading comprehension, reading rate and reading miscue, totally two stories from 5th and 8th grade Turkish coursebook were used. Of these stories, one was used for determining reading comprehension performances of the students; the other one was used in order to determine the reading rate and reading miscue of the students. Besides, reading comprehension assessment tool and recording sheets of reading comprehension, reading rate, and reading miscue were prepared.Data were collected within two sessions. In the first session, students' reading rate and reading miscue were determined and in the second session, data related to reading comprehension were collected. For data analysis, an SPSS analysis program was used. Specifically, Mann-Whitney U statistical test was performed to analyze the study result.In conclusion, no difference was found statistically in terms of reading comprehension, reading rate and reading miscue performances of the students who were attending to 5th grade special education classrooms and inclusive education classrooms. Statistically significant difference was also found in total scores of reading comprehension, inferential comprehension and reading miscue of 8th grade students who were attending to inclusive education classrooms. However, there was no difference between two groups in terms of the scores of literal comprehension and reading.Key Word: Special education classrooms, Inclusive education classrooms, Reading rate, Reading comprehension, Reading miscue, Student with mental retardation.