Bilgi ve iletişim teknolojileri dersinin scamper (yönlendirilmiş beyin fırtınası) tekniğine göre işlenmesinin öğrencilerin yaratıcı problem çözme becerilerine ve akademik başarılarına etkisi
The effects of scamper (directed brainstorming) technique on learners? creative problem solving and achievement in the information and communication technologies course
  1. Tez No: 235606
  2. Yazar: ÖMER FARUK İSLİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERÇİN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, 2008 ? 2009 eğitim ? öğretim yılı Yozgat İli Yerköy İlçesi Şehit Sedat Nezih Özok Lisesi 10. ve 11. Öğrencilerinden oluşan 40 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Dersinin Örnek Olay ile işlendiği sınıf; kontrol grubu, Örnek Olay ile birlikte SCAMPER Tekniğiyle işlendiği sınıf ise deney grubu olarak çalışmada yer almıştır.Eğitim esnasında her iki grup öğrencilerine de ardışık örnek olaylar verilerek olaylara çözüm önerileri üretmeleri istenmiştir. Kontrol grubunda yer alan öğrenciler çözüm önerilerini Örnek Olay ile üretirken; deney grubunda yer alan öğrenciler çözüm önerilerini Örnek Olay ile birlikte SCAMPER tekniğini kullanarak üretmişlerdir. Öğrencilerin üretmiş oldukları çözüm önerileri içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Yapılan puanlamaların sonuçları t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir.t-testi sonuçlarına göre, Örnek Olay ile birlikte SCAMPER tekniğiyle eğitim gören öğrenciler ile Örnek Olay ile öğrenim gören öğrencilerin yaratıcı problem çözme puanları karşılaştırıldığında, Örnek Olay ile birlikte SCAMPER Tekniğiyle eğitim gören öğrenciler lehine anlamlı bir farkın olduğu görülmektedir [t(38) = -4.20, p < .05].ANOVA sonuçlarına göre, Örnek Olay ile birlikte SCAMPER tekniğiyle eğitim gören öğrenciler ile Örnek Olay ile öğrenim gören öğrencilerin akademik değerlendirme çalışmasından elde ettikleri sontest puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir fark çıktığı görülmüştür [F(1,38 = 8.91, p < .05)].
Özet (Çeviri)
The present study was conducted in the 2008-2009 academic year with 40 students who are enrolled in 10th and 11th grades of Şehit Sedat Nezih Özok High School located in Yozgat/Yerköy. The class taught with the case-based learning in the Information and Communication Technologies Course was assigned as the control group, whereas the class taught with both case based learning and with the technique of SCAMPER was assigned as the experimental group.In the education period, students in each group were given successive sample events and were asked to solve the events and to propose suggestions. While students in the control group proposed suggestions using case-based learning, students in the experimental group proposed suggestions using the methods of both case based learning and SCAMPER. Suggestions proposed by students were evaluated with content analysis. In terms of data analyses procedures, t-test and ANOVA were employed.According to t-test results, when students taught with both Case-Based Learning and with the technique of SCAMPER are compared with the students taught with only Case-Based Learning in terms of their creative problem solving scores, it was found that students taught with both Case-Based Learning and with the technique of SCAMPER scored significantly higher than the students taught with only case based learning method [t (38) = -4.20, p < .05].According to ANOVA results, when students taught with both Case-Based Learning and with the technique of SCAMPER are compared with the students taught with only Case-Based Learning in academic evaluation work scores, it was found that students taught with both Case-Based learning and with the technique of SCAMPER scored significantly higher than the students taught with only case based learning method [F(1,38 = 8.91, p < .05)].