Karl Marx'ta ?sınıf? ve Friedrich Nietzsche'de ?sürü? kavramları
Karl Marx's social class conception and Friedrich Nietzsche's herd conception
- Tez No: 235621
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÖZLEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlar birlikte yaşamaya başladıklarından bu yana, en büyük sorunları sosyal sınıf ayrımları ve toplum yapılanmalarıdır. Bu sorunsal aynı zamanda felsefenin de ana konularından biridir. Zaman içerisinde birçok farklı filozof sosyal yapılanmaya çözüm bulmaya ve insanların huzur içerisinde yaşamalarını sağlamaya çabalamıştır. Diğer yandan sosyal sınıf kavramı ve kavgaları beraberinde bir başka sorunsal taşımaktadır; özgür insan. Bu filozofların sosyal yapılanmaya ana bakış açılarıdır. Bu yolla özgür insan toplumlarını yaratmanın yollarını ararlar.Bu tez, iki önemli filozofun iki farklı kavramını incelemeye çalışarak yukarıda belirtilen iki ana sorun üzerine odaklanır. Karl Marx'ın sosyal sınıf kavramını Friedrich Nietzsche'nin sürü kavramıyla karşılaştırırken, sosyal sınıf özgür insanın önünde bir engel midir, sorusunun cevabına ulaşmak amaçlanmıştır.Bir cevap bulma çabası olarak, sosyal sınıf ve sürü kavramlarıyla bağlantılı olan kavramlar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.Tezin son etabında filozofların kavramları ve bakış açıları değerlendirilmiş ve toplumda özgür insana uzanan ortak ve farklı noktalar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the human beings started to live together, the biggest problem of human beings are social class distinctions and constructions of communities. This problem is one of the main subjects of philosophy as well. In time, so many different philosopher tried to find solution for society constructions and to made people live in peace. On the other hand social class concept and struggles bring another problem with itself; free man. This is the main approach of philosophers to the society constructions. From this point of view they try to find the way of creating communities of free man.This thesis focuses two main problems, that are mentioned above, of being community by trying to analyzing two different concepts of two important philosophers. While comparing Karl Marx?s concept of social class with Friedrich Nietzsche?s herd concept, we aim to reach the answer of a question that if the social class concept is a wall in front of free man.As an effort to find an answer, the related concepts that two philosophers examined in the light of social class and herd concepts, are analized and compared.In the last phase of the thesis, the concepts and points of views of philosophers are evaluated and their differences and common points through the free man in community are shown.