Acoustical comfort evaluation in enclosed public spaces with a central atrium: A case study in food court of cepa shopping center, Ankara
Merkezi galeri boşluğu bulunan toplu kullanım mekanlarında akustik konfor değerlendirmesi: Cepa alışveriş merkezi yemek alanı örneğinde
  1. Tez No: 235622
  2. Yazar: PAPATYA NUR DÖKMECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Toplu kullanım mekanlarının planlama ve tasarım sürecinde, kullanıcıların fiziksel konfor gereksinimleri göz önünde bulundurulmalı ve detaylı çalışılmalıdır. İşitsel algının değerlendirilmesi, mekanda oluşan akustik olgular ile paralel olarak ele alınmalıdır. Bu çalışma için, Ankara'da yer alan, cam kubbe tavanlı ve bu tavanın altında tasarlanmış bir galeri boşluğuna sahip CEPA Alışveriş Merkezi seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı, mekanın akustik özelliklerini bilgisayarda benzetim yoluyla incelemek ve merkezi galeri boşluğu (atriyum), cam kubbe ve mevcut malzeme uygulamaları gibi mimari ögelerin mekana etkisini araştırmaktır. Çalışmada ayrıca, eşdeğer sürekli gürültü düzeyleri (Leq) ile kullanıcıların gürültü rahatsızlıkları arasındaki ilişkinin irdelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma teknikleri olarak, bilgisayarda benzetim çalışmaları, gürültü ölçümleri, ve anketler kullanılmıştır. Çınlama süresi (RT), erken sönümlenme üresi (EDT), eşdeğer sürekli gürültü düzeyleri (Leq) ve konuşma iletim indisi (STI) benzetim çalışmaları veya ölçümler ile elde edilmiiştir. Anketler, kullanıcıların gürültü rahatsızlığı seviyelerini ve işitsel algılarını ortaya koymak için uygulanmıştır. Sonuçlar, gün içerisinde değişkenlik gösteren Leq değerleri ile kullanıcıların gürültü rahatsızlıklarının birbirleri ile doğrudan ilişki gösterdiğini vurgulamaktadır. Anket çalışmalarından elde edilen sonuçlar, en baskın olarak algılanan ses ve en rahatsız edici sesin doğrudan ilişkili olduğunu ve insan sesi olarak nitelendirildiğini göstermektedir. ODEON 6.5 akustik analiz programından elde edilen sönümlenme süreleri (T30, EDT) ile mekanın uzun çınlama sürelerine ve düşük anlaşılabilirlik değerlerine sahip olduğu görülmüş ve neden olarak, merkezi galeri boşluğu, cam kubbe tavan ve ses yansıtıcı malzemeler verilmiştir. Ek olarak, konuşma iletim indisi (STI) açısından, yemek alanı yetersiz bulunmuştur. Yüksek eşdeğer sürekli gürültü düzeyleri ve uzun çınlama süreleri, CEPA yemek katında bulunan kullanıcıların gürültü rahatsızlıklarının artmasına yol açan faktörler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Physical comfort requirements of users as thermal, visual, and acoustic comfort should be considered and studied in detail when designing and planning public spaces. The subjective auditory perception needs to be evaluated parallel with the objective acoustical incidences in a space. The food court area of CEPA Shopping Center with an atrium and a glass dome ceiling, in the capital city of Turkey, Ankara is chosen for the case. The aim of this study is to investigate acoustical parameters of the space via computer simulation program and examine the effect of architectural features of the space namely; central atrium, glass dome and the existing material applications. Considering the relationship between the users? noise annoyance and the equivalent continuous sound pressure level (Leq) is also intended in this study. The research techniques are computer simulations, noise measurements and questionnaires. Acoustical parameters; reverberation time (RT), early decay time (EDT), sound transmission index (STI) and equivalent continuous sound pressure level (Leq) values are obtained by simulations and measurements. Questionnaires are used for understanding the noise annoyance and auditory perception of the users. The results show that the noise annoyance ratings correlate well with the Leq variances. The most dominantly perceived and the most annoying sound found to be correlated with the highest percentage for speech noise in the food court. Decay time (T30, EDT) results of the space that are derived from the ODEON 6.5 software are found to be very long as expected with a central atrium, glass dome ceiling and highly reflected material applications. In addition, the food court area is defined to be poor in terms of STI. High Leq values as well as long decay times that are present in the space are noted as factors increasing the noise annoyance of the users.