Perception and experience of incivility by urban youth: A field survey in Ankara
Kentli gençlerin medeni olmayan davranışlarla ilgili algı ve deneyimleri: Ankara'da alan çalışması
  1. Tez No: 235623
  2. Yazar: GÜLİZ MUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ERKİP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Çağdaş kentlerdeki yaşam koşullarında düzensiz şehir görüntüsüne bağlı olarak oluşan medeni olmayan davranışlarla ilgili çalışmalara artan bir ilgi söz konusudur. Bu çalışma, yabancılarla kent hayatındaki günlük karşılaşmalarda meydana gelen medeni olmayan durumları ve bunların deneyimlerini bir Ankara bağlamında ele almaktadır. Gençler ve bunların kentsel kamusal mekanlarındaki tutumları, sosyal olarak, o mekanların yetişkin kullanıcıları arasında endişe ve rahatsızlığa yol açan temel medeniyetsizlik olayları olarak tartışılmaktadır. Bu bakımdan, çalışmanın amacı, medeni olmayan davranış algılarını ve medeniyetsizliğin kentsel kamusal mekanlar bağlamında kentli gençler tarafından algılanma biçimlerini derinlemesine soruşturmaktır. İlk olarak, kentsel alanda genel medeniyet dışı davranış anlayışı, Ankara'nın farklı semtlerinde yaşayan kentli gençlerin ve yetişkinlerin ifadeleri üzerinden araştırılmıştır. İkinci olarak, medeni olmayan davranışların şartlar ve çevreye bağlı şekillenmesinin ve tanımlanmasının yanı sıra, mekan ve fiziksel çevrenin rolünü araştırmak için, gündelik medeni olmayan davranışların çoğunlukla rastlandığı sokaklar üzerine bir alan çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, kentli gençlere sunduğu hizmetlerin çeşitliliğinin ve boş zaman faaliyetlerinin öneminden dolayı, Sakarya bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Alan çalışmasının temel amacı, algılanan ve deneyimlenen medeni olmayan davranışların ve bunların, gençlerin sokağın toplumsal ve fiziksel çevrelerine yönelik sorunları göstermesi beklenen sokak kullanım biçimleriyle olan bağlantılarını araştırmaktır. Bu konuya yönelik bilgi, yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ve gözlem yoluyla elde edilmiştir. Sonuçlar, kentli gencin medeni olmayan davranışları tanımlarken toplumdaki yetişkin düzeninin kurallarına saygı duymanın yanı sıra, eğitim ve ailenin rolünün önemine odaklandığını göstermektedir. Gençlerin, sokak şartlarında farklı medeniyet dışı davranış tanımlamaları ve deneyimlerinin olduğu ve bunları çoğunlukla toplumsal çevreyle ilişkili olarak açıkladıkları görülmektedir. Gençlerin sokaktaki medeni olmayan davranışlarla ilgili algısı ve deneyimleriyle, sokak kulanım biçimleri ve sokağa atfettikleri anlam arasında bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca, günün farklı zaman dilimlerinin ve gençler arasındaki cinsiyet farklılıklarının sokaktaki medeni olmayan davranış algı ve deneyimleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Son olarak, gençlerin kent mekanlarının planlanması ve tasarımının yanı sıra, siyasi ve toplumsal konulara da duyarlı oldukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a growing interest in studying (in)civility within the contemporary urban context due to disordered image of the city. This study focuses on incivilities resulting from daily encounters with strangers and experiences of incivility in daily life within a Turkish city context. Groups of youth around and their attitudes in urban public spaces are discussed to be the main incivil events in the social realm that prompt anxiety and unease among adult users of those spaces. In this respect, the aim of the study is to inquire different perceptions of incivility thoroughly and the ways it is perceived and experienced within the context of urban public spaces by the Turkish urban youth. First of all, the overall understanding of incivility in the Turkish urban realm is investigated through the statements of the urban youth and adults living in different neighborhoods of Ankara. Secondly, in order to explore the context dependent embodiment and locatedness of incivility as well as the role of space and physical environment, a field survey is conducted within a street context where everyday incivilities are mostly encountered. In this survey, Sakarya is chosen as the survey site concerning its significance with the variety of services and leisure activities on offer for the urban youth. The main purpose of this research is to investigate perceived and experienced incivilities and their interconnection with young people?s patterns of street use, which are expected to indicate problems in relation to social and physical environments of the street. Information on these issues was obtained through semi-structured interviews and observation. The results indicate that while describing and explaining incivility, Turkish urban youth focuses on the importance of `respecting the norms and rules of the adult order of the society? and the role of education and the family. They are observed to have different meanings and experiences of incivility in the street context and mostly describe and explain them in relation to the social environment. A mutual interference is found between perception and experience of incivility and the patterns of street use and young people?s attribution of meaning to the street. Likewise, variations in time of the day and gender differences among the youth appear to be influential on perception and experience of incivility on the street. Furthermore, Turkish youth is observed to be responsive to politics and social issues as well as planning and design of the urban spaces.