Türkiye'de turizm ve havayolu analizi
Tourism and airline analysis in Turkey
- Tez No: 235629
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. CENGİZ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada; turizmin havayolu sektörüyle ilişkisi değerlendirilmeye çalışılmış, turizm kavramında turistlerin bu hareketleri gerçekleştirebilmeleri için ulaşım araçlarına olan ihtiyaçlarından ve bu ihtiyaçlarını özellikle teknolojinin sınır tanımayan ulaşım sektöründe de kendini göstermiş, en hızlı ulaşım aracı olan uçakların vazgeçilmez bir ulaşım halini almalarından bahsedilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, yöntemi, içeriği açıklanmış, tablo ve grafikler yardımıyla analizler yapılmaya çalışılmış; turizm gelirleri, iç ve dış hat turizm ve gelirleri bölümler halinde yıllar baz alınarak yorumlarla desteklendirilmeye çalışılmıştır. Türkiye'ye dışarıdan gelen turistlerin ağırlıklı olarak havayoluyla geldiği, bu açıdan havayolu işletmeciliğindeki gelişmelerle dış turizm arasında bir bağ olduğuna değinilmiş, bazı dönemlerde oluşan kriz, savaş, hastalık gibi turizmi olumsuz yönde etkileyen nedenler üzerinde durulmuş, bu tür etkilerin havayolu ile ulaşım talebinde düşüşlere neden olduğu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu tür düşüşlerin de, gelir-talep ilişkisini olumlu ve ya olumsuz etkileri vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tourism airline industry associated with assessment work to be made, tourism in the concept of tourists this movement to realize transport to the needs and the needs of technology, especially the uninhibited transport sector in the show itself was the fastest means of transport the aircraft an indispensable transportation cases receiving mention is tried to be. The aim of the study, method, content is explained, with the help of tables and graphs analysis were trying to make the tourism income, and domestic and international tourism receipts in sections based on the years accruing support interpretations were studied. To Turkey from outside tourists mainly came airway, in this respect in the airline business developments in foreign tourism is a bond has been mentioned, in some periods of crisis, war, disease, such as tourism, adversely affecting the result was an emphasis on this kind of effect with the airline transportation demands lead to a decrease in that is tried to explain. This type of decline, the income-demand relationship is positive or negative effects explained.