Türkiye'de hava ulaştırma sektörünün yapısal incelemesi ve rekabet analizi
Examining structural of air transport industry and competition analyse in Turkey
  1. Tez No: 345804
  2. Yazar: İSMAİL VOLKAN OTAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de hava ulaştırma sektörünün yapısal incelemesini ve rekabet analizini yapmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu işletmeleri bağlamında sektörün çevre ve SWOT analizinden faydalanılmış, havayolu işletmelerinin rekabetçiliğine göre kümeleme analizi kullanılarak bir sınıflandırma yapılmıştır. Sonuçta örnek olarak alınan 7 havayolu işletmesinden (THY, Onur Air, Pegasus, SunExpress, Atlas Jet, Anadolu Jet, Sky) 3 ayrı küme oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study aims at carrying out structural examination and competition analysis of air transportation sector in Turkey.In line with this purpose; a general Outlook was made over the sector in the context of aviation enterprises operating in Turkey it was made over the sector in the context of aviation enterprises operating in Turkey, it was benefitted from SWOT