Meslek türküleri ve meslek türkülerini inceleme prensipleri
Professional folk songs and the principles for their analysis
- Tez No: 235655
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇETİN KÖRÜKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmamızın konusu olan ?Meslek Türküleri?ni incelemeden önce ?Meslek Türküleri?nin çıkış noktası olan konulara değindik. Geçmişten günümüze kadar değişik meslekler ortaya çıkmış ve bu mesleklerden kişiler kendi bünyelerinde birleşerek teşkilâtlar oluşturmuşlardır. Bu oluşumlar konumuz olan ?Meslek Türküleri ve Meslek Türkülerini İnceleme Prensipleri? çalışmamızda bize kaynak teşkil etmiştir.Bu çalışmada günümüzde özelliklerini ve geleneksel yapılarını yitiren, ama Türk Tarihi ve sosyal yaşamında önemli bir rolü olan meslek birlikleri ele alınmış, Türk Halk Müziği'ndeki formlar ve usûller ve Türk Halk Edebiyatı'ndaki kafiye şekilleri anlatılarak araştırma yapılan alan tanıtılmış, bir Folklor araştırması olarak mesleklere ait türkülerin tespit prensipleri belirlenmiştir. TRT Repertuarı taranarak, belirlenen bu prensipler örneklenmiş, araştırmacıların izlemesi gereken yol belirtilmiştir.Ortaya konan inceleme ve değerlendirme kriterlerinin sağlamlığını ve bir metot oluşturduğunu kanıtlamak amacıyla, bu metot TRT repertuarında yer alan ?Gemici Türküleri?nin tespiti için uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
Before we analyzed the ?Professional Folk Songs?, we have referred to the starting point of ?Occupational Folk Songs?. Various professions have emerged from the past until today and people from these professions have united to establish organizations. These organizations have constituted the fundamental resource for our work titled ?Professional Folk Songs and the Principles for Analyzing Professional Folk Songs?.In this work we have analyzed occupational unions, which have lost their characteristics and traditional structure today, but have a significant role in the Turkish History and Turkish social life, the field analyzed has been introduced through elucidation of the forms and tempos of the Turkish Folk Music and rhyming patterns in the Turkish Folk Literature and the principles for determining folk songs relating to professions as a Folklore research. Afterwards, the TRT Repertory has been scanned, the examples to these principles have been given and the method to be adopted by the researchers have been defined.To prove that the research and evaluation criteria are sound and provide a method, this method has been used to determine the ?Sea Men Folk Songs? in the TRT repertory.