Karadeniz türkülerinin flüt eğitiminde kullanılmasına yönelik bir çalışma
A study of the use of flute with the folk songs of the Black Sea Region
- Tez No: 694713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ALPER VARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, Karadeniz bölgesine ait türkülerin flüte uyarlanarak flüt eğitiminde kullanılabilirliğini ortaya koymak, türküleri ezgisel ve yapısal özellikleri bakımından incelemek, flütle seslendirmeye uygun hale getirmek, Güzel Sanatlar Liseleri Çalgı Eğitimi Flüt dersi programında kullanımına yönelik bir dağarcık oluşturmaktır. Nitel araştırma yöntemiyle ele alınan betimsel nitelikli bu çalışmada içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın evrenini TRT Repertuarında ve diğer çeşitli kaynaklarda ortaya konan sözlü Karadeniz türküleri, örneklemini ise; Karadeniz bölgesindeki her bir ilden seçilen ve flüt eğitiminde kullanılabilirliği açısından analiz sonuçlarına göre uygun olduğu belirlenen 15 türkü oluşturmaktadır. Türküler, makam dizisi, usul, ses aralığı, başlangıç ve bitiş sesleri, güçlü perdeleri gibi değişkenler açısından ele alınmıştır. Flütün yapısal özellikleri gereği tamperemen sisteme uyarlan türküler profesyonel nota yazım programlarından yararlanılarak seslendirilmiştir. Bununla birlikte flüte özgü tekniklerle çalgıya uyarlanan türküler notaya alınmıştır. Ardından mesleki müzik eğitimi verilen Güzel Sanatlar Liseleri Çalgı Eğitimi Flüt dersi programları kapsamında ilgili kazanımlar göz önüne alınarak türkülerin bağlı bulundukları düzeyler analiz sonucuyla saptanmış ve değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular tablo ve grafiklerden yararlanılarak betimlenmiş ve yorumlanmıştır. Flüt tekniğinin geliştirilmesinde, flüt eğitimine yönelik davranışların kazandırılmasında türkülerden yararlanılmasının işlevsel olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain how the flüte is used and adapted to the folk songs that belong to the Black Sea region and it intends to analyze the folk songs in terms of melodic and structural characteristics as well as being able to play these songs with flute and being able to put them in the curriculum of the institutions which provide education of music. In this descriptive study done with the method of quantitive research, content analysis has been made. The universe of the research is the oral Black Sea folk songs in the TRT repertoire and various other sources, and the sample of the work consists of 15 folk songs selected from each province in the Black Sea region which is determined to be suitable according to the results of the analysis in terms of usability in flute education. The folk songs are discussed in terms of variables such as maqam sequence, tempo, vocal range, beginning and ending sounds, and strong pitches. The folk songs adapted to the tamperemen system due to the structural features of the flute have been performed using professional notation programs. In addition, folk songs adapted to the instrument with flute-specific techniques were notated. Then, the levels of the songs were determined and evaluated by the analysis, taking into account the related gains within the scope of the flute course programs of High Schools with Fine Arts, which are given vocational music education. The findings have been described and interpreted using tables and graphs. In the development of flute technique, it has been evaluated that it would be functional to use folk songs to gain behaviors for flute education.