Toplumsal sorumluluk ve bilinçlendirme kampanyaları: TEMA Vakfı örneği
Social responsibility and consciousness raising campaigns example of TEMA Foundation
  1. Tez No: 235660
  2. Yazar: SERAP BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN KÜÇÜKERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Özellikle sanayi devriminden sonra insanlık, yeni düşünce akımlarının ortaya çıktığı,gelişimin ve değişimin hız kazandığı ve üretimin seri hale geldiği yepyeni bir çağa girmişoldu. Ancak tüm bu olumlu gelişmelerin yanı sıra gezegenimiz bu son yüzyılda daha öncehiç olmadığı kadar kirlenme, kaynakların tükenmesi, bio-çeşitliliğin azalması gibi sorunlarlayüzleşmek zorunda kaldı. Bilim adamları tarafından her gün bir yenisi eklenen felaketsenaryolarının bir kurgudan ibaret olmadığı yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı.Bu çalışmada Toplumsal Sorumluluk ve Bilinçlendirme Kampanyalarınınhedeflerine ulaşabilmesi için, yükselen değer toplumsal sorumluluk bilincinin olumlu etkilerive yarar kavramının toplumsal sorumluluk anlayışı üzerindeki ikna gücü araştırılacaktır.Araştırma, toplumsal sorumluluk çerçevesinde yer alan bilinçlendirmekampanyalarında başarıyı yakalamak için doğru yer ve zamanda doğru kurum vekuruluşların bir araya gelerek, doğru iletişim şekli ile doğru hedef kitleye, en doğru iletileri(mesaj) vermelerinin gerekliliğini incelemeyi amaçlamaktadır.Bilinçlendirme kampanyası planlanırken hedefleri gerçekleştirmede yaşanansorunları irdelemek ve olası çözümleri önermek için bu tez kapsamında toplumsal sosyalsorumluluğun bilinçlendirme kampanyalarına etkisine dikkat çekilmeye çalışılmış, özelliklegelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok ciddi önlemlerin alınması gerekliliği saptanmış,sürdürülebilir kalkınma, kurumsal sosyal sorumluluk gibi ortaya çıkan birtakım olumlugelişmelerin etkileri göz önüne serilmeye çalışılmıştır.Sürdürülebilir kalkınma adına yapılan sosyal sorumluluk projelerinin etkinliği,destek veren kurum ve kuruluşlara olan yararları ve sonuçlarının başarısı incelenmiştir. Tümdünyada toplumsal sosyal sorumluluk anlayışı, gelişimi, uygulamalar araştırılmış, kurum vekuruluşların katılımlarını sağlayacak olan kazanç ve yararların kesinlikle var olmasıgerektiği ve köklü sürdürülebilir çözümler için kurumsal sosyal sorumluluğun amaç değilaraç olması gerekliliği ortaya konmuştur.Anahtar Sözcükler : Kurumsal Sosyal Sorumluluk, Sürdürülebilir Kalkınma,Toplumsal Sorumluluk, Bilinçlendirme Kampanyaları, Toplumsal Yarar, TEMAVakfı, Çevre
Özet (Çeviri)
The humanity had been already introduced a mint state era while new trends of ideasand thoughts have been occurring, development and changing have been accelerating andproduction has been being serial especially after the industrial revaluation. Although allthose assertive developments had been realized, our planet have had to faced with thetroubles like pollution, dying out of resources, decreasing in bio-diversity which have neverbeen in last century. It has been started to understand the opinion of the disaster scenarios,which has not been just like a fiction, daily created by scientists.In this study, it would have researched the cogency of the positive effects of utilityconception and social responsibility, which were raising value senses, on the understandingof social responsibility.In this study it is aimed to analyze the necessity of right message to right masspeople with the most suitable communication way by gathering the right foundation andinstitutions in order to being successful in consciousness raising campaigns in the scope ofsocial responsibility.While consciousness raising campaign has been planning, It has been tried to payattention to the effect of social responsibility to consciousness campaign to evaluate theproblems occurred in realizing the targets and to offer possible solutions in the scope of thisthesis, it has been determined the necessity to take serious measures in the developed anddeveloping countries, the effects of some positive improvements like sustainabledevelopment, corporate social responsibility which have been already occurred, have beentried to show up.It has been examined the efficiency of the social responsibility projects which hasbeen accomplished by the name of sustainable development, the benefits to institutions andfoundations whose have supported to those projects and the performance of results. Theunderstanding and development of worldwide common social responsibility and theimplementations on which has been studied, It has been presented the necessity of absoluteexistence of the gains and the benefits which would have been assured the participation ofinstitutions and foundations, showed up the exigency of corporate social responsibility whichwould be a tool rather than an aim.Key Words : Corparate Social Responsibility, Sustainable Development, SocialResponsibility, Consciousness Raising Campaigns, Social Benefit, TEMA,Enviroannement