Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin organ bağışı ve kan bağışı hakkındaki tutumları
Attitudes of family medicine specialist students about organ donation and blood donation
  1. Tez No: 727754
  2. Yazar: TUĞBA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Organ naklinde gelişmelerin en üst safhalarda olduğu bu zamanda organ bağışındaki yetersizlik nakillerin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Aynı şekilde Kızılay'ın yaptığı bütün kampanyalara rağmen ülkemizde kan bağışı yeterli düzeyde değildir. Organ nakli ve kan nakli insan hayatını kurtarmada bu kadar önemli noktada iken bağışların yetersiz olması önemli ve çözülmesi gereken bir sorundur. Bu konuda halkı bilinçlendirmek adına hekimlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu çalışmada aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin organ bağışı ve kan bağışı tutumlarını değerlendirmek ve farkındalıklarını tespit etmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız gözlemsel, kesitsel ve tanımlayıcı niteliktedir. İstanbul Avrupa Yakasındaki aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinden çalışmayı kabul ettiklerine dair bilgi onam formu alındıktan sonra veriler çevrimiçi anket yöntemi uygulanarak toplandı. Çalışmaya 203 kişi katılmayı kabul etti. Tanımlayıcı istatistikler sonuçlar sayısal değişkenler için minimum, maksimum, ortalama, ortanca, standart sapma; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde olarak verildi. Mevcut verilerin analizleri SPSS istatistik programı ile yapıldı. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U Test ve Kruskal Wallis Testi, ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişki değerlendirilirken Spearman Korelasyon Testi kullanıldı. Tüm istatistiksel testlerde önemlilik düzeyi p< 0.05 olarak kabul edildi. BULGULAR Çalışmaya katılan hekimlerin %32,0'ı organ bağışı, %47,3'ü kan bağışı eğitimi almıştı. Organ bağışında bulunmayı düşünenlerin oranı %62,6 olarak görüldü. Geçmişte kan bağışında bulunanların oranı %48,8 olarak tespit edildi. vii Araştırmaya katılan bireylerin Organ Bağışı Tutum Ölçeği“yardımseverlik ve ahlaki değerleri/inançları”alt boyutundan ortalama 100,57±16,08 puan,“tıbbi olarak ihmal edilme korkusu”alt boyutundan ortalama 20,49.±12,61 puan,“bedensel yaralanma korkusu”alt boyutundan ise ortalama 25,03.±13,02 puan ve negatif ifadeler toplamından 45,53±24,83 puan aldıkları bulundu. Bireylerin Kan Bağışı Tutum Ölçeği'nden ortalama 3,21±0,79 puan,“toplumsal ve sosyal sorumluluk”alt boyutunda ortalama 3,78±1,14 puan,“endişe”alt boyutunda minimum ortalama 2,59±0,94 puan,“toplumsal görüş ve anlayış”alt boyutunda ise ortalama 2,78±1,03 puan aldığı saptandı. SONUÇ Bu çalışmada aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin organ bağışı ve kan bağışı yaklaşımları değerlendirilerek olumlu sonuçlar tespit edilmiştir. Hekimlerin olumlu yaklaşımlarına rağmen endişe ve korkularının var olduğu görülmüştür. Hekimlerin organ bağışı ve kan bağışı farkındalıklarının arttırılması gerektiği vurgulanmıştır. Çalışmamızda katılımcıların organ bağışı ve kan bağışı tutumları değerlendirilse de endişe ve korku nedenlerini araştırmak için ve yaklaşımların toplumu yönlendirici düzeyde farkındalık oluşturacak seviyeye çıkarılması için daha geniş ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Sözcükler Aile Hekimliği, Organ Bağışı, Kan Bağışı, Tutum, Çözüm Önerisi
Özet (Çeviri)
The developments in organ transplantation are at the highest levels recently, the inadequacy of organ donations are seen as the biggest obstacle to transplantations. Likewise, despite all the campaigns of the Kızılay, blood donation is not sufficient in our country. While organ donation and transplantation can be a life-saving procedure for the organ recipient, insufficient donations are an important problem that needs to be solved. Physicians have too many responsibilities in order to raise public awareness about this issue. In this study, it was aimed to evaluate the organ donation and blood donation attitudes of family medicine residents on this issue. MATERİALS AND METHODS The study is cross-sectional, descriptive and analytical. The sample was collected by applying an online questionnaire method to 203 family medicine residents in European side of Istanbul, after obtaining informed consent forms that they agreed to survey. Descriptive statistics were determined as minimum, maximum, mean, median, and standard deviation for numerical variables and they were determined as numbers and percentages for categorical variables. The analysis of the available data was done with the SPSS statistical program. Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used to compare quantitative data, and Spearman Correlation Test was used to evaluate the relationship between the sub-dimensions of the scales. Significance level was accepted as p< 0.05 in all statistical tests. RESULTS 32.0 % of the participating family medicine residents had received training on organ donation and %47,3 of them had received training on the blood donation. The proportion of those who intend to donate organs was 62.6%. It was found that 48,8 % of the participants donated blood before. ix The Organ Donation Attitude Scale consists of three relatively independent components: humanity and moral conviction, fears of medical neglect and fears of bodily mutilation. The mean score obtained from the sub-dmensions of humanity and moral conviction, fears of medical neglect, fears of bodily mutilation of the humanity and moral conviction are 39,00±16, 49,51.±12,61 44,97.±13,02, respectively in this study. It was found that they have got 94.47±24.83 points from the total of negative statements. The Blood Donation Attide Scale consists of social and social responsibility, anxiety, social opinion and understanding. The mean score of the Blood Donation Attitide Scale is 3,21±0,79 point. The mean scores obtained from the sub-dimensions of social and social responsibility, anxiety, social opinion and understanding are 3,78±1,14, 2,59±0,94 and 2,78±1,03, respectively. CONCLUSION In this study, the approaches of family medicine residents to organ donation and blood donation were evaluated and positive results were determined. Despite the positive approach of physicians, it was observed that they had concerns and fears about becoming a donör. It was emphasized that physicians' awareness of organ donation and blood donation should be increased. Although the organ donation and blood donation attitudes of the participants were evaluated in our study, we need more comprehensive study to investigate the causes of anxiety and fear and in order to raise the approaches to a level that will create awareness at the guiding level of the society. Keywords Family Medicine, Organ Donation, Blood Donation, Attitude, Solution Suggestion