Boşanmış bireylerin deneyimlerine göre evlilik eğitimi gereksinimi
The requirement for marital training in accordance with experiences of divorced individuals
- Tez No: 235688
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, boşanmış kişilerin deneyimlerine dayalı olarak, evlilikeğitimine olan gereksinimin saptanması amaçlanmıştır.Tarama modeli niteliğinde olan araştırmada, Ankara'da ikamet edenboşanmış kişiler çalışma evreni olarak alınmış ve uygun örnekleme yöntemikullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminde; 58'i kadın, 34'ü erkek, yarısındançoğunun (%58,7) yaşı 36 ve üzerinde olan ve yine yarısından çoğu (%52,2)yükseköğretim mezunu 92 katılımcı yer almıştır.Örneklem grubuna veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan anketformu uygulanmıştır.Elde edilen veriler SPSS istatistik programı kullanılarak çözümlenmiştir.Betimsel düzeydeki soruların yorumlanabilmesi amacıyla frekans (f) ve yüzde(%) kullanılmıştır. Boşanmanın evlilikten beklentileri farklılaştırma durumu vecinsiyet ve eğitim değişkenleri ile evlilik eğitiminin gerekliliğine ilişkin görüşlerarasında ilişki olup olmadığı ki-kare testi ile incelenmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, katılımcıların tamamına yakınının(%98,9) evlilik öncesinde evliliğe ilişkin herhangi bir eğitim almadıklarını ancak%81,5 gibi büyük bir çoğunluğunun, eğitim almış olsalardı sorunlarını dahakolay çözebileceklerini ve tamamına yakınının (%95,7), evlenecekyetişkinlerin evlilik eğitimi almalarının evliliklerine olumlu etki sağlayabileceğinidüşündüklerini göstermiştir. Ayrıca evlilik eğitimi programının içeriğindeöncelikle yer alması gerektiği düşünülen konuların; evlenecek çiftlerinbirbirlerini tanımalarının önemi, evliliği olumsuz etkileyebilecek alışkanlık,tutum ve davranışlar, evlilikte ailelerle ilişkiler, etkili iletişim becerileri veçatışma çözüm yöntemleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study to assess the need for marital trainingdepending on the experiences of divorced people.In this scanning type of research, the accessible population waschosen from the divorced people who live in Ankara and the convenientsampling method was utilised. Sampling group was composed of 92 divorcedpeople, 58 females and 34 males, more than half of them (%58.7) are 36years old or older and again more than half of them (%52.2) were universitygraduates.Sampling group was given two-section questionnaire to collect data.Data were analysed by using the SPSS statistics software. For thepurpose of commenting on descriptive level questions; frequency (f), andpercentage (%) were used. The relationship among; the level of changingexpectations caused by divorce, sex, education level and the necessity ofmarital training were examined by means of chi-square test.The findings of this study showed that almost all of the participants(%98.9) did not get any marital training, but %81.5 of the participants believedthat they would have resolved their marital problems more easily if they hadhad the training. % 95.7 of them indicated that marital training would havepositive effects on the marriage of adults who plan to marry. Additionally,possible topics which are considered important for marital training weredetermined as follows; the importance of couples to know each other, habitsand addictions which have negative effect on marriage, the relations withparents of the couple, effective communications skills and problem resolvingtechniques.