Alternatif medya ve halk eğitimi
Alternative media and adult education
  1. Tez No: 235689
  2. Yazar: EREN AĞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalısmada alternatif medya ile halk egitimi arasındaki iliskinin çesitli açılardanincelenmesi amaçlanmıstır. Arastırma, Türkiye'deki farklı siyasi görüslerden olusan 26alternatif medyadan 45 kisi ile yürütülmüstür. Bu arastırma için hazırlanan anketkatılımcılara e-posta yoluyla ve gönüllük temelinde uygulanmıstır. Elde edilen verilernitel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmistir. Bu arastırmadan elde edilen bulgular,halk egitimi ile alternatif medya arasındaki iliskinin önemli ancak yetersiz düzeydekaldıgını göstermektedir. Alternatif medyaların kamuoyu olusturma, toplumsalmuhalefetin güçlendirilmesi, suskunluk sarmalının kırılması, sistem karsıtı düsünceningelistirilmesi, kapitalist ve hiyerarsik iliskilerin desifre edilmesi, bagımsız ve özgür biryayıncılıgın olusturulması gibi toplumsal islevleri vardır. Bu noktada, alternatifmedyaların örgün ve yaygın egitimdeki eksikliklerin giderilmesinde, toplumsalkalkınmanın saglanmasında, dünya ve ülke sorunlarına karsı bilinçli bireylerinyetistirilmesinde, yetiskinlerin yasamlarındaki yeni gereksinimlerin karsılanmasındadikkate deger bir konumda yer aldıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the relationship between alternative media andadult education. The study was carried out with 45 participants from 26 differentalternative media in Turkey. Participants were contacted by e-mail and asked torespond a questionnaire on the basis of voluntarity. The data obtained from this surveywere analyzed with qualitative content analysis method. Results show that the affinitybetween alternative media and adult education is significant, but still inadequate.Alternative media have social functions such as forming public opinion, strengtheningsocial opposition, breaking the circle of silence, developing anti-regime thought,disclosing capitalist and hierarchical relations and establishing an independent and freepublishing atmosphere. At this point, it was found out that alternative media hold anotable position in removing deficiencies of formal and mass education, contributing tosocial development, educating people so as to increase awareness about local and worldscaleproblems and meeting changing needs of adults along their lives.