Avrupa Birliği ülkelerinde yaşam boyu eğitim politikaları: Almanya, Danimarka ve Türkiye üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
Lifelong education policies in European Union countries: A comparative study on Germany, Denmark and Turkey
  1. Tez No: 235693
  2. Yazar: Ş. ERHAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Almanya ve Danimarka ile karşılaştırıldığında Türkiye'deyaşam boyu eğitim politikalarının durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Üçülkenin yaşam boyu eğitim politikaları nicel durum, hedefler ve finansmanyaklaşımları bakımından karşılaştırılmıştır. Araştırma, belgesel tarama modeliile yürütülmüştür. Karşılaştırmada kullanılan veriler ülkelerin resmikaynaklarından alınmıştır. Öncelikle yaşam boyu eğitim kavramıyla ilgilitartışmalar ele alınmış, ardından bu tartışmalar ışığında üç ülkeninpolitikalarının durumu incelenmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'nin eğitimihtiyaçlarının giderilmesinde yaşam boyu eğitim kavramının sağladığıolanakların ve sahip olduğu sınırlılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is attempted to determine the state of lifelong educationpolicies in Turkey when compared to Germany and Denmark. Lifelongeducation policies in these countries are compared from the point of currentsituation, objectives and financial approaches. The research is a surveyconducted by descriptive method. All the data used in the research iscollected from the official resources of each country. First of all, thediscussions about the concept, lifelong education, are evaluated, and after,the policy of each country is examined through these discussions. At the end,the aim is to determine the possibilities and limitations that the concept,lifelong education has in order to meet the needs of education in Turkey.