Ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin ve ailelerinin kitle iletişim araçlarıyla olan ilişkisi (Diyarbakır İli Kulp ilçesi örneği)
The relationship between the students in secondary education, their families and the mass media (The example of Diyarbakir City Kulp Town)
  1. Tez No: 235694
  2. Yazar: NAZIM HİKMET TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT AVCI BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma ortaöğretim kurumlarındaki öğrenci ve ailelerinin kitle iletişim araçları ile olan ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Tarama modelinde olan araştırmanın evrenini Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde tek ortaöğretim kurumu olan Kulp Lisesi öğrencileri ve aileleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında kayıtlı 453 öğrenciden 351'ine ulaşılmıştır.Verilerin toplanması aşamasında kitle iletişim araçları ile ilgili alanyazın taranmış, ilgili kavram ile kuramlar incelenmiş ve bunlar birer soru ifadesine dönüştürülerek anket maddeleri oluşturulmuştur. Anket maddeleri oluşturulurken uzman görüşüne başvurulmuştur.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. Verilerin analizinde Ki-kare tekniği kullanılmıştır. Bu çalışmada kategorik bazı değişkenler arasında ilişkiler araştırıldığı için, bu teknik kullanılmıştır. Bazı tablolarda ise ki-kare değeri yer almamaktadır. Sadece çapraz tablolar şeklinde değişkenlerin dağılımı sunulmaktadır. Ki-kare değerinin kullanılamamasının nedeni, beklenen değerin 5'ten küçük olduğu gözenek sayısının, toplam gözenek sayısının %20'sini aşmasıdır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin ailelerine göre daha çeşitli kitle iletişim araçları ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin kitle iletişim araçlarından edindikleri bilgileri ailelerine göre yaşam alanlarında kullandıkları gözlemiş, ailelerinin ise en çok zaman ayırdıkları kitle iletişim aracının televizyon olduğu belirlenmiştir. Genel olarak öğrenci ve ailelerin, toplumu ve bireyi en olumsuz etkilediğini düşündükleri kitle iletişim aracı internet, en olumlu etkileyenin ise kitap olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the relationship between the students in secondary education,their families and the mass media.The frame of the scanning model of this research is created by the students who are in Kulp High School ?(which is)the only one in Kulp district,Diyarbakır ?and their families.In comprehension of the research, it could be reached 351 of 453 registered students.In the process of collecting the data,the literature which is about the mass media is fixed, notions and theories are examined,and all these are became questionnarie substances within transforming into questions.While forming these substances,it was applied expert?s attitude.Obtained data was resolved in SPPS programme. K-Square technic was used analysing the data. In this work,cause of researching the relations between some categorical factors this technic was used .There aren?t any K-square in some charts.Only it is shown distribution of variables of diagonal charts.That?s why K-Square rate cannot be used is the number of expected rate is smaller than 5 and this over runs %20 the total parts? number.Indications getting from this research show that the students are about (related) more various kinds of the mass media than their families are.Beyond,it kullandıkları gözlemiş, ailelerinin ise en çok zaman ayırdıkları kitle iletişim aracının televizyon olduğu belirlenmiştir. Genel olarak öğrenci ve ailelerin, toplumu ve bireyi en olumsuz etkilediğini düşündükleri kitle iletişim aracı internet, en olumlu etkileyenin ise kitap olduğu ortaya çıkmıştır.