Yönetici-personel iletişimi ve öğrenme
Administrator staff communication and learning
  1. Tez No: 235696
  2. Yazar: FATİH YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYAT BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı'nda görevli yönetici ve personel arasındaki iletişimin niteliği ve niceliği ile bu iletişimin kurumsal öğrenmeyi nasıl etkilediğini ortaya koymaktır. Araştırma, tarama modelinde gerçekleştirilmiş betimsel bir çalışmadır. Çalışma grubunu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığı ve Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün yönetici ile personeli oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri; alan yazın taraması ve anket uygulaması olmak üzere iki yolla toplanmıştır. Çalışma grubunu oluşturan 163 yönetici ve personelden elde edilen bulgular, SPSS (Statistical Package for the Social Science) paket programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Ankette yer alan sorular ile verilen yanıtlar arasındaki anlamlılık ilişkilerinin ki-kare testi ile incelenmesi sonucunda; Kurum içi iletişimin genel anlamda olumlu olduğu, ancak önyargılı davranma, yeterince empati yapabilme ve problem çözme amaçlı yapılması düşünülen toplantılara katılma konularında bir takım eksikliklerin bulunduğu, Kurum içi iletişim ve öğrenmede yaşanan olumsuzlukların daha kolay ve sorunsuz bir şekilde çözümü için, yetişkin eğitimi formatından yararlanılması gerektiği, Çalışanlardan idari ve destek birimlerinde görevli olanların uzmanlık birimlerinde görevli olanlara göre iletişim ve kurumsal öğrenme konusunda daha çok olumsuz görüşe sahip oldukları, Personel konumunda görevli olanların, yönetici konumunda görevli olanlara göre birçok konuda daha olumsuz düşünceye sahip oldukları, Son olarak, çalışanların eğitim durumuna göre iletişim ve kurumsal öğrenme konusuna bakışları değerlendirildiğinde ise lise ve bir yıllık polis okulu mezunu durumunda bulunanların diğerlerine nazaran daha çok olumsuz düşünceye sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu araştırma KPL Dairesi Başkanlığı ve Ankara KPL Müdürlüğü ile sınırlı olsa da ülkemizde bölgesel faaliyet gösteren diğer dokuz KPL Müdürlüğü için de önemli ipuçları içermektedir. Ayrıca, Kriminal branşındaki personelin iş uyumu, sağlıklı iletişim ve kurumsal öğrenme açısından bulunduğu noktanın tespitinde önemli bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to state expressly the quality and quantity of communication between administrators and other staff of Criminal Police Laboratories Department that are on duty and how this communication affects institutional learning. This research is a descriptive one in Survey Model. Working group is constituted by the administrators and staff of the General Directorate of Security, Department of Criminal Police Laboratories and Ankara Criminal Police Laboratory Management.The data of research is collected by two ways as Field Multivariate Analysis and Inquiry Practice. On the analysis of finds obtained from the total 163 staff, as a result of the studies of meaningfulness relations between the questions placed in the inquiry and the given answers by Chi Square test; Although Institutional Communication seems positive in general, there are some communication gaps , even though they are small, with some subjects. For solution of the problematic issues on institutional communication and learning easier and without any trouble, mature training format should be used, Out of the staff, staff charged in Administrational and Support Units have more negative views according to the ones charged in Expertise Units in `Communication and Organizational Learning? subject. People that work in personnel positions have more negative views according to the ones who work in management positions in good many subjects. Consequently, as the views of the staff towards communication and organizational learning are analyzed, it is detected that staff that are graduated from high school and one-year police school have more negative thoughts compared to others. Although this research is limited with Department of Criminal Police Laboratories and Ankara Criminal Police Laboratory Management, it includes very vital cues for also other 9 Criminal Police Laboratory Managements .In addition, it is expected to be an important source for detecting the position of the staff in Criminal branch on account of working harmony, healthy communication and institutional learning .