Avrupa Birliği'nin yaşam boyu öğrenme stratejileri Avrupa Birliği resmi belgelerindeki yaşam boyu öğrenme yaklaşımının incelenmesi
Europe Union's lifelong learning strategies; searching for lifelong learning approaches included in Europe Union's official documents
  1. Tez No: 235697
  2. Yazar: AYNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada Avrupa Birliği'nin yaşam boyu öğrenmeye bakışı incelenmeye çalışılmıştır. AB'nin resmi metinlerinde yaşam boyu öğrenme konusunda yer verilen açıklamalar ve düzenlenen anlaşma ile raporlar gözden geçirilmiştir. Böylece AB'nin konuya ilişkin geliştirdiği bakış açısı çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda AB'nin, birlikte çalıştığı ve benzer politikalara sahip olduğu uluslar arası örgütlerden OECD, DB, DTÖ'nün yaşam boyu öğrenme yaklaşımları incelenmiştir. Böylelikle konu bir bütünlük içinde ele alınmaya çalışılmıştır. Bu bütünlüğü tamamlamak için küreselleşme sürecinin yaşam boyu öğrenme kavramı üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Terimi tarihsel bir çerçeveye oturtmak için ise ilk ortaya çıkışı ve gelinen nokta ile bundan sonra yaşam boyu öğrenme ile ilgili AB merkeze alınmak üzere, hedefler saptanmaya çalışılmıştır.Araştırma modeli olarak belgesel tarama yöntemi kullanılmıştır. AB'nin yaşam boyu öğrenme kavramına yaklaşımı ve bu konuda geliştirdiği politikaların çözümlenmesi amaçlandığından metin incelemesi yöntemi kullanılarak çalışma tamamlanmıştır.Bu inceleme sonucunda AB'nin yaşam boyu öğrenme politikalarının küreselleşme süreciyle uyum içinde olduğu, piyasa ekonomisinin gereksindiği insan tipini yetiştirmenin bir aracı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this thesis, the perspective of Europe Union about the lifelong learning was tried to be scrutinized. The explanations included in the official documents and signed treaties also reports were revised. Thus the perspective of Union was tried to be revealed. Within this context, perspectives of international organizations such as, OECD, WB, WTO which work hand in hand with the Union and have similar policies about lifelong learning were investigated. Thus the topic was tried to be handled in integrity. In order to achieve this goal the effects of globalization process over lifelong learning was researched. For historical framework of the term its first occuration and its usage today and also the main goals in the future were scrutinized in the view of the Union at first.As a research model documentary scanning method was applied. Since the purpose was to analyze EU approaches about lifelong learning term and the policies of EU, the study was completed by applying document research method.It was concluded that EU lifelong policies were in the accompliance with the globalization process and were the instruments of raising human prototypes that market economy needs.