İlköğretim müfettişlerinin rehberlik değerlendirme ve soruşturma rolleri hakkında ankara ili öğretmen ve müfettişlerinin görüşleri
The opinions of teachers and supervisors in relation to supervisors' guidance, evaluation and investigation roles
- Tez No: 235695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAKİR ÇINKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim müfettişlerinin rehberlik, değerlendirme ve soruşturma rolleri hakkında öğretmen ve müfettişlerin görüşlerini saptamaktır. Tarama modelindeki araştırmanın evrenini 2006-2007 öğretim yılında, Ankara ilinde görev yapan 168 ilköğretim müfettişi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 542 resmi ilköğretim okulunda görev yapan yaklaşık 20054 ilköğretim öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın evreni içerisindeki Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanlığında görevli 131 ilköğretim müfettişi ile 384 ilköğretimde görev yapan öğretmenlere ulaşılmıştır.Verilerin toplanması aşamasında teftiş ve ilköğretim müfettişlerinin rollerine ilişkin alanyazın taranmış, ilgili kavramlar incelenmiş ve bunlar soru ifadesine çevrilerek anket maddeleri oluşturulmuştur. Anket maddeleri oluşturulurken uzman görüşüne başvurulmuştur.Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. İlköğretim müfettişleri ve öğretmenlerin kişisel bilgilerinin çözümlenmesi için yüzde ve frekans; rehberlik, değerlendirme, soruşturma rolleri ile müfettişlerin yaşadıkları çatışmalarla ilgili görüşlerinin aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. İlköğretim müfettişlerinin rehberlik, değerlendirme ve soruşturma rolleri ile müfettişlerin yaşadıkları çatışmalara ilişkin görüşlerinin görev ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği t-testi ile, yaş, mesleki kıdem, mezun olduğu kuruma göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile sınanmıştır.Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin ilköğretim müfettişlerinin rehberlik rolüne ilişkin görüşlerinde görev ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmakta iken; cinsiyet, eğitim durumu ve yaş değişkenine göre anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. İlköğretim müfettişlerinin rehberlik rollerine ilişkin görüşlerinde görev ve eğitim durumu değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunurken; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.Öğretmenlerin ilköğretim müfettişlerinin değerlendirme rolüne ilişkin görüşlerinde görev ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmakta iken; cinsiyet, eğitim durumu ve yaş değişkenine göre anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. İlköğretim müfettişlerinin değerlendirme rollerine ilişkin görüşlerinde görev değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunurken; eğitim durumu, cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.Öğretmenlerin ilköğretim müfettişlerinin soruşturma rolüne ilişkin görüşlerinde görev ve yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmakta iken; mesleki kıdem, cinsiyet ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. İlköğretim müfettişlerinin soruşturma rollerine ilişkin görüşlerinde görev ve eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunurken; cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.Müfettişler yaşadıkları rol çatışmalarına ilişkin görüşlerinde eğitim durumu değişkeninde anlamlı bir farklılık bulunurken; yaş, cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenlerinde anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to find out the opinions of teachers and supervisors in relation to supervisors' investigation, evaluation and guidance roles. This is a descriptive survey and the reasearch population consisted of 168 supervisors who were working in Ankara region and 20054 teachers who were working in 542 state run basic education schools in the area of Metropolitan Municipality of Ankara (Altindag, Mamak, Qankaya, Kecioren, Yenimahalle, Etimesgut, Golbasj and Sincan) in 2006-2007 educational year. Research sample composed of 131 supervisors and 381 teachers. During the course 131 supervisors and 384 teachers were reached.At the phase of gathering data, literature, related to the roles of supervisors, has been reviewed, related aspects have been examined and questionnaire items have been constituted by transforming these reviews into question sentences. While questionnaire items were being constituted, experts' opinions have been called upon.When analysing the data, the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used. With regard to personal information of supervisors and teachers frequencies and percent were given. The arithmetic mean and standart deviation was found related to guidance, evaluation and investigation roles of supervisors and the conflicts that they have. In order to find out whether or not the opinions of supervisors and teachers related to guidance, evaluation and investigation roles of supervisors and conflicts that supervisors have differs in terms of their profession and sex, the t-test was used. The variance analysis (ANOVA) was used in order to find out whether or not the opinions of supervisors and teachers related to the roles and conflicts of supervisors differs in terms of their age, professional experience and educational qualification.According to the results of the research, while the opinions of teachers related to the guidance role of supervisors differ in terms of profession and professional experience, there is no difference in terms of sex, age and educational qualification. The opinions of supervisors in terms of guidance role of supervisors differ in terms of profession and educational qualification whereas there is no difference in terms of sex, age and professional qualification.While the opinions of teachers in relation to evaluation role of supervisors differ in terms of profession and age, there is no difference in terms of sex, professional experience and educational qualification. The opinions of supervisors in terms of evaluation roles of supervisors differ in terms of profession, as their opinions do not differ in terms of sex, age and professional experience.The opinions of teachers related to the investigation role of supervisors differ in terms of profession and age while their opinions do not differ in terms of sex, professional experience and educational qualification. The opinions of supervisors related to the investigation role of supervisors differ in terms of profession and educational qualification while their opinions do not differ in terms of sex, age and professional experience.The opinions of supervisors related to the conflicts that they have differ in terms of educational qualification while their opinions do not differ in terms of age, sex and profssional experience.