İpek Ongun'un gençlik romanları üzerine tematik bir çalışma
A thematic study on İpek Ongun?s youth novels
  1. Tez No: 235743
  2. Yazar: ONUR GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİDE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tezin konusu İpek Ongun'un gençler için yazdığı eserlerin tematik yöndenincelenmesidir. İpek Ongun (1942, Ankara), gençlik edebiyatının ülkemizdeki enönemli temsilcisidir. 66 yaşındaki yazarın sahip olduğu on yedi eserin, hemenhemen tamamı çocuklara ve gençlere yöneliktir. O, gençlik yazınında sahipolduğu anlayış ve gençlik romanlarında kullandığı yöntem ve teknikle çağdaşgençlik yazınımızı yaratmış bir yazarımızdır.Çalışmamızı yazarın on bir eseri ile sınırlandırdık. Bu eserler gençler içinyazılan romanların tamamını ve yine gençler için yazılmış kişisel gelişimkitapları olan üçlemeyi kapsamaktadır. Tezimizde ilk önce, genç ve gençlikkavramları üzerinde durularak gençlik edebiyatının ve gençlik romanınınBatı'daki ve ülkemizdeki durumu incelenmiştir. Yazarın hayatının ve edebikişiliğinin ele alındığı birinci bölümden sonra çalışmamızın asıl bölümünüoluşturan ve Ongun'un eserlerinin, tematik açıdan incelendiği ikinci bölümgelmektedir. İpek Ongun'un romanlarında belli başlı üç ana temanın ele alındığıtespit edilmiştir. Bunlar, 1. Genç-aile ilişkisi, 2. Genç-arkadaş ilişkisi, 3. Kültürkazanımları şeklinde sıralanmaktadır. Çalışmamızda, bu temalar da kendiiçlerinde, başlıklara ayrılarak değerlendirilmiştir.Ongun'u, gençler için roman yazmaya yönelten en önemli özelliği gençlereduyduğu sevgidir. Hiçbir dönemin gençlik dönemi kadar önemli olmadığınısöyleyen yazarın, gençler için yazdığı romanlar insan sevgisi, dostluk, aile,okuma tutkusu, öğrenme, paylaşım metinleriyle örülmüş ve tüm gençlerearmağan edilmiştir.Anahtar Sözcüklerİpek Ongun, Gençlik, Gençlik Edebiyatı, Gençlik Romanı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze İpek Ongun?s works of fiction, written foradolescents, in terms of themes. İpek Ongun (1942, Ankara) is the mostimportant representative of young adult literature in our country. The writer,who is 66, has seventeen works of fiction and almost all of these works are forchildren and young adults. She is the writer who has created our modern youngadult literature by an understanding she has in young adult literature and themethod and technique she uses in her young adult novels.The study is limited to eleven works of fiction of the writer. These works offiction include all of the novels that are for young adults and a trilogy of selfdevelopment books which are again for the young adults. In first place, the stateof young adult literature and novels in the West and in our country is analyzedby focusing on the concepts of adolescence and adolescents in the study. Afterthe first chapter handling the life and literary personality of the writer, thesecond chapter that is the main part of the study comes by including thethematic analyses of the writer?s works of fiction. It has been determined thatthere are fundamentally three main themes in İpek Ongun?s novels. These areenumerated as 1.Adolescent ? family relationship, 2.Adolescent ? friendrelationship, 3. Culture acquisitions. These themes are analyzed by theirsubdivisions in the study.The most important trait of Ongun leading her to write novels for young adults isher affection for the young people. The novels that have been written foradolescents by the writer, who states no other period in life is more importantthan the adolescence, are composed by the texts about philantrophy,friendship, family, the ambition to read, learning, sharing and bestowed on allthe young people.Key Wordsİpek Ongun, Adolescents, Young Adult Literature, Young Adult Novels