Grafik tasarım açısından market markalı gıda ambalajlarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
In graphic design view problems that?s face in private label food product packages and ideas to solving problems
- Tez No: 235751
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİLAY YURDAKUL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ticaretin doğuşuyla birlikte ambalaj insanoğlunun hayatına girmiştir. Ürünlerindepolanması, dış etkenlerden korunması ve taşınabilmesi için iseambalajlanması gerekmektedir. Ancak tüm bunların dışında ambalajın çokönemli üç görevi daha vardır; tanıtım, iletişim ve reklam. Üzerindeki bilgileritüketiciye en kısa sürede anlatması, aynı zamanda da market rafında dururkentüketiciyi etkilemesi gerekmektedir.Türkiye'de üretilen gıda ambalajlarının çoğu estetik kaygılar gözetilmedenhazırlandığı için grafik tasarım açısından sorunlarla doludur. Ambalaj üzerindekifotoğraf kalitesinin düşük olması, tipografik sorunlar, tüketicinin yeterincebilgilendirilmemesi, renk kullanımı vb. karşılaşılan sorunlardan bazılarıdır.Özellikle ?market markalı? (private label) ürünlerde görülen bu sorunlar, ambalajtasarımı yapılırken yeterince özen gösterilmemesi sonucunda ortayaçıkmaktadır. Market markalı ürünler uygun fiyatlarıyla ekonomik krizlerdensonra hayatımıza girmişlerdir. Şüphesiz ki ürün fiyatları da satışlarıetkilemektedir. Ancak market markalı ürünlerin fiyatlarının ucuz olması ucuzgörünümlü olmalarını gerektirmemelidir. Ambalaj doğru mesajı kısa zamandatüketiciye iletebiliyorsa diğer rakiplerinden ucuz fiyatlı da olsa hedefine ulaşıyordemektir.Tez kapsamında, market markalı ürünler ile birlikte üretici markalı ürünambalajları incelenmekte, karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri getirilerekMigros market markalı toplam 17 ayrı gıda ürünü için geliştirilen yeni ambalajtasarımları sunulmaktadır.Tez toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ambalajın tanımı,işlevi, malzemeleri ile birlikte renk, tipografi ve imge kullanımı ayrıntılı olarakincelenmektedir. İkinci bölümde, üretici markalı gıda ambalajları Türkiye vedünyadan örnekler verilerek, karşılaştırmalı olarak analiz edilmektedir. Üçüncübölümde, market markasının tanımı yapılarak, Real, Tansaş, Bütçem ve Migrosmarkalı ürünlerin grafik tasarım sorunları incelenmekte, etkili ve amaca uygunbir ambalaj tasarımı için dikkat edilmesi gereken noktalar irdelenmektedir.Dördüncü bölümde, yeniden tasarlanarak önerilen 17 gıda ürün ambalajıuygulamaları ve bu uygulamaların analizinden oluşmaktadır. Beşinci ve sonbölümde ise sonuç ve öneri bölümünün yanı sıra yeniden hazırlananambalajların tüketici üzerindeki etkisini ölçebilmek amacı ile gerçekleştirilen biranket uygulaması verilmektedir.Anahtar SözcüklerAmbalaj tasarımı, grafik tasarım, market markası, resimleme, gıda ambalajı.
Özet (Çeviri)
By break through of trading, packing gets into human races world. Productsneeds to be packaged for storing of products, prevent it from the externaleffects and for able to carry. But except all these things there is 3 more andvery important function of package; promotion, communication andcommercial. It has to be explaining what does write on it very quickly to thecostumer and at the same time it has to impress costumer while it?s standingon the shelf.Packages that are produce in Turkey produce without any aesthetic concernand because of that there is full of problems for graphic designs. The pictureon the package has a low quality of photography, typographic problems, can?tinform costumer enough, using of color are some of the problems. Especially,these problems appears at private label products, it?s appears because whilethey?re making the package design they?re making it without attention. Privatelabel products came to our life after the economic crisis because of it?s cheap.To make sure that products price effects selling. But because of private labelproducts are cheap they don?t have to look cheap. If package give the rightmessage in a little time it means product gets its aim even if it?s cheaper thanits foes.Within this thesis, we will focus on private label products and producer labelproduct, by finding out solution for the problems that we face for 17 Migroslabeled food products there will be new designs.This thesis consists 5 parts in total. In first part, explanation of package,function of it, color with its equipments, typography and usage of image in adetail way. In second part producer label food packages by showing examplesfrom Turkey and out of Turkey and analyzing these with comparing them. Inthird part by the explanation of market label and looking for graphic designproblems of, Real, Tansaş, Bütçem and Migros label products and for effectiveand relevant package design there is some points to focus on. In fourth partthere?s 17 food product package applications, which are suggestions andanalyzes of these applicants. In fifth and last part alongside of conclusion andsuggestions there is also questionary for the purpose of how does redesignpackage effect customer.Key WordsPackaging design, graphic design, private label, illustration, food packaging.