Dereceli puanlama anahtarı ve puanlama anahtarından elde edilen puanların karşılaştırılması
Comparison of the scores emerged by scoring rubric and answer key
- Tez No: 235752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, puanlama anahtarı ile son yıllarda yaygın olarak kullanılan derecelipuanlama anahtarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla, araştırma bu alandaki geleneksel değerlendirme yaklaşımı olarak puanlamaanahtarıyla değerlendirme, yeni değerlendirme yaklaşımı olarak dereceli puanlamaanahtarıyla değerlendirme, öz değerlendirme, akran değerlendirme ve anketlesınırlandırılmıştır. Dereceli puanlama anahtarıyla öğrencilerin başarılarınındeğerlendirilmesi durumu ve puanlama anahtarıyla öğrencilerin başarılarınıdeğerlendirilmesi durumu karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma yapılırken, öğrencilerinakademik başarıları dikkate alınmıştır. Kullanılan puanlama anahtarı ve derecelipuanlama anahtarından elde edilen puanlar arası tutarlılık, duyarlılık ve uyumabakılarak, bu iki yöntemin güvenirlikleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca, bazı anketsorularıyla öğrencilerden öz değerlendirme, akran değerlendirme ve öğretmendeğerlendirmesiyle ilgili düşüncelerini yazmaları istenmiştir. Araştırmanın bulgularınagöre, puanlama anahtarıyla değerlendirme sonuçlarıyla dereceli puanlama anahtarındanelde edilen değerlendirme sonuçları arasında anlamlı fark vardır. Buna karşın, akrandeğerlendirme sonuçlarıyla öz değerlendirme sonuçları arasında anlamlı farkbulunmamıştır. İkili karşılaştırılan değerlendirmelerden elde edilen puanlar anlamlıölçüde farklılaşmaktadır. Araştırmanın bulgularından diğeri ise; puanlama anahtarı vedereceli puanlama anahtarıyla elde edilen puanların diğer puanlama tekniklerinden eldeedilen puanların ortalamasıyla korelasyonlarının hesaplanması sonucunda derecelipuanlama anahtarından elde edilen korelasyon biraz yüksek çıkmıştır. Son bulgu olarakda bireylere uygulanan anketler sonucunda kullanılan dereceli puanlama anahtarındakiölçütlerin öğrenciler tarafından bilinmesi öz değerlendirme, akran değerlendirmeyaparak sorumluluk almalarını sağlamakla birlikte, öğrenciler sınavda sorulan sorularıcevaplarken sorudaki cevaplama ölçütlerini bilmelerinden kaynaklı olarak soruyu dahadoğru algıladıklarını ve cevapladıklarını belirtmektedirler.Anahtar SözcüklerPuanlama Anahtarı, Dereceli puanlama anahtarı (Rubric), Öz Değerlendirme, AkranDeğerlendirme, Anket
Özet (Çeviri)
In this research, it is purposed to compare the scoring scale and rubric which is widelyused in recent years.Therefore, this research is limited to assessment by answer key as a traditionalassessment in this field, assessment by scoring rubric as a new assessment approach,self-assessment, peer assessment and survey. The assessment (state) of the achievementof students by scoring rubric and the assessment (state) of the achievement of studentsby answer key are compared. Academic achievements of students are taken intoconsideration when doing this comparison. The reliability of these two methods iscompared considering the coherence, sensitiveness and harmony between the scoresemerged by scoring rubric and answer key used. Besides, the students are required toexpress their thoughts about self-assessment, peer assessment and teacher assessmentthrough a poll taken. According to the results of the research, there is a meaningfuldifference between the assessment results by scoring rubric and answer key. On theother hand, a meaningful difference is not found between the results of peer assessmentand self assessment. The scores emerged by double compared assessments differentiatemeaningfully. Another result of the research is, the average of the scores emerged bydifferent scoring methods are calculated. The average of the scores and the scoresemerged by each method are compared one by one. At the end of the comparison, thecorrelations are calculated. The correlation emerged by rubric is a bit higher than thescoring scale. As a last result, if the measurements used in scoring rubric are known bythe students, in addition to taking responsibility by making self-assessment and peerassessment, they state that they can also perceive and answer the questions in the examsmuch easily.Key WordsScoring Rubric, Answer Key, Self-Assessment, Peer Assessment, Survey