Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin yürütücü biliş becerileri
Metacognitive skills of students? at faculty of education of Hacettepe University
- Tez No: 235750
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SENEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretimBölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı (İSÖ) ve Ortaöğretim Fen veMatematik Alanlar Eğitimi Bölümü (OFMA) 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin yürütücübiliş becerilerini kazanma düzeyini ortaya koymaktır. Araştırmada betimselyöntem kullanılmıştır.Araştırmada yürütücü biliş becerileri araştırmacı tarafından geliştirilen YürütücüBiliş Becerileri Ölçeği ile ölçülmüştür. 55 maddeden oluşan ölçeğin ön denemesi239 üniversite öğrencisine uygulanmıştır. Yapılan faktör analizi sonucu ölçeğintek boyutlu olduğu ve 30 maddeyle toplam varyansın % 35,74'ünü açıkladığıgörülmektedir. Ön deneme sonucu elde edilen güvenirlik katsayısı CronbachAlpha .94'tür.Araştırma İSÖ ve OFMA 1. ve 4. sınıflarda öğrenim gören 413 üniversiteöğrencisi üzerinde yürütülmüştür. 413 öğrenciden elde edilen verilerle güvenirlikkatsayısı Cronbach Alpha .92 olarak hesaplanmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular özetle aşağıdaki gibidir.1. İSÖ ve OFMA 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin yürütücü biliş becerilerini ortadüzeyde kazandığı bulunmuştur. Özellikle yüksek düzeyde yürütücü bilişbecerilerini kazanması beklenen 4. sınıfların yürütücü biliş becerilerini yüksekdüzeyde kazanmadığı görülmüştür.2. İSÖ ve OFMA 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin yürütücü biliş puanları arasında 4.sınıflar lehine anlamlı farklar bulunmuştur.3. İSÖ ve OFMA 1. sınıf öğrencilerinin yürütücü biliş puanları arasında anlamlıbir fark bulunamamıştır.4. İSÖ ve OFMA 4. sınıf öğrencilerinin yürütücü biliş puanları arasında İSÖ 4.sınıf öğrencileri lehine anlamlı bir fark bulunmuştur.5. İSÖ ve OFMA kız ve erkek öğrencilerin yürütücü biliş puanları arasında kızöğrenciler lehine anlamlı farklar bulunmuştur.6. İSÖ ve OFMA 1. ve 4. sınıf öğrencilerin yürütücü biliş puanları ile akademikbaşarı ortalamaları arasında olumlu yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.7. İSÖ ve OFMA 1. ve 4. sınıf öğrencilerinin yürütücü biliş puanları ile akademikbaşarı ortalamalarının korelasyonları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.Anahtar SözcüklerYürütücü Biliş, Yürütücü Biliş Bilgisi, Yürütücü Biliş Yaşantısı, ÖğrenmeStratejileri.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the level of metacognitive skillsgained by the college undergraduates of 1st and 4th grades of Division of InitialPrimary Teacher Education (DIPTE) and Department of Science andMathematics for Secondary Education (DSMSE). Descriptive research methodwas used in this study.In this study, the metacognitive skills were measured by The MetacognitiveSkills Scale which was developed by the researcher. In the pilot study 55-itemscalewas applied to 239 college undergraduates. After the factor analysis it hasbeen found that the scale was unidimensional and explained 35,74% of thetotal variance by 30 items. In the pilot study Cronbach?s Alpha Coefficient ofReliability was .94.The main study was carried out with 413 college undergraduates from 1st and4th grades of DIPTE and DSMSE. By using the data collected from 413 collegeundergraduates Cronbach?s Alpha Coefficient of Reliability was .92.The research findings can be summarized as follows.1. The level of metacognitive skills gained by the 1st and 4th grades of DIPTEand DSMSE has been found medium. The 4th grade level was expected to behigh but the result was not high.2. There have been significant differences in favour of the 4th grades amongthe metacognition scores of 1st and 4th grades of DIPTE and DSMSE.3. There has been no significant difference between the metacognition scoresof 1st grades of DIPTE and DSMSE.4. There have been significant differences in favour of the 4th grades of DIPTEamong the metacognition scores of 4th grades of DIPTE and DSMSE.5. There have been significant differences in favour of the girls among themetacognition scores of girls and boys of DIPTE and DSMSE.6. In the 1st and 4th grades of DIPTE and DSMSE, there have been significantrelations between metacognition scores and academic achievement.7. In the 1st and 4th grades of DIPTE and DSMSE, no significant differencehas been found between the correlations of metacognition scores and academicachievement.Key WordsMetacognition, Metacognitive Knowledge, Metacognitive Experience, LearningStrategies.