Ahmed Hamdi (Zezâ) Paşa Yemen hatıratı
Ahmed Hamdi (Zeza) Pasha Yemen memoirs
  1. Tez No: 235768
  2. Yazar: HÜSEYİN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yemen, Osmanlı Devleti için hep sıkıntılı bir yer olmaktan öteye gidememiştir. Yemen ile ilgili olarak yapılan bu çalışmada Yemen'in coğrafi konumuna, İslamiyetten önceki durumuna, İslamiyetle nasıl tanıştıklarına, Osmanlı hakimiyeti altında geçirilen yıllara ait kısa tarihi bilgiler verilmektedir. Yemen Vilayeti'nin Hudeyde Sancağında görevli Osmanlı ordusu subaylarından Ahmed Hamdi Paşa'nın hatıraları tezin ana konusu olarak ele alınmıştır.Hatırat, Ahmed Hamdi Paşa'nın insanların simalarına ve bu simaların her birine verilen manalara ilişkin verdiği bilgiler ile başlamaktadır. Osmanlı Devletinin ahlakî açıdan geldiği son durumun sebeplerinden ve bunun devlete doğurduğu zararlardan bahsedilmekle beraber bölgeye gönderilen kumandanlar arasındaki kısır çekişmelerden, devlete karşı çıkarılan isyanlardan ve bu isyanlarla nasıl mücadele edildiğinden, isyanların bastırılması için bölgeye gönderilen askerin içinde bulunduğu durumdan bahsediyor.
Özet (Çeviri)
Yemen couldn't have been more than a troublesome place fort the Otoman Empire. This research that is about Yemen consist of it's geopraphical location, it's situation before Islamism, how they met Islamism and a brief historical background on their under the dominationof Otoman Empire. The memories of Ahmed Hamdi Pasha who was in charge as an Otoman officier in Yemen, Hudeyde are treated as the basic subject of this theises.The memories starts with the given information by Ahmed Hamdi Pasha about the visages of people and made interpretations on them.lt mentions not only the last statue of Ottoman's moral attidues and how it gave harm to the Empire but also the contention between the officiers, rebellions against the goverment and how struggled with them and the conditions of the soldiers who were consigned to the parts of rebellions.