Yabancı dil öğretiminde drama
Drama in foreign language teaching
- Tez No: 235775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ?. DOĞAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Linguistics, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu betimleyici çalısmada amacım, eğitimde dramanın niteliğini anlamak ve yabancıdil sınıflarında kullanılmakta olan drama etkinliklerine örnekler vermektir.Birinci bölümde yabancı dil öğretiminin Türkiye ve dünyadaki gelisimi anlatılmıs vebu alanda en iyi bilinen yaklasım ve yöntemler çözümlenerek artıları ve eksilerigösterilmistir.?kinci bölüm `drama' teriminin kökeni ve drama türevi olan; Yaratıcı Drama,Psikodrama, Eğitsel Drama, Sosyodrama ve az rastlanan ancak etkili bir öğretim yolu olanEğitimde Tiyatro'yu ele almaktadır. Bu bölümde son olarak dramanın eğitim içindekiyapılanmasına değinilmistir.Üçüncü bölüm dramanın yabancı dil öğretiminde kullanımı üzerinedir. Dramaçalısmalarının yabancı dil öğretiminde uygulama alanları ve dramaya bağlı olarakkullanılan çesitli sınıf içi tekniklere örnekler verilmistir.Çalısmanın sonuç bölümünde, inceleme boyunca ele alınan konuyla ilgili genel birdeğerlendirme sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this descriptive study, my purpose is to come to understand the nature of drama ineducation and to give examples of drama activities used in foreign language classes.In the first chapter, the history of foreign language teaching, both in Turkey and in theworld, is explained and the best known methods and approaches in the field of foreignlanguage teaching are analysed to show their ups and downs.The second chapter is dealing with the origin of the term `drama? and derivatives ofdrama; Creative Drama, Psychodrama, Educational Drama, Sociodrama, and as a rare buteffective way of teaching `Theater in Education?. Finally in this chapter it is dealt with howdrama structured in education in the past and today.The third chapter is about the usage of drama in foreign language teaching. The scopeof drama activities in foreign language teaching is explained and examples to variousclassroom techniques related to drama are given.Conclusion gives a general evaluation, and overall discussion of the main issue raisedthroughout the study.