Yabancı dil öğretiminde dramanın kullanımı
Drama in foreign language teaching
- Tez No: 62623
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu betimlemeli yüksek lisans tezinde, yabancı dil öğretiminde drama tekniğin nasıl kullanıldığı örneklerle açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, araştırmanın temel kavramları ve konuları üzerinde kısaca durulmuştur. İkinci bölümde, Türkiye'de yabancı dil öğretiminden sözedilmektedir. Bu bölümün amacı bugüne kadar Türkiye'de yabancı dil öğretiminde drama tekniğinin kullanılmadığını gözler önüne sermektir. Üçüncü bölümde, tezin ana konusu olan dramanın, eğitimde kullanılması anlatılmakta; doğaçlama, mim, rol oynama ve kukla kullanımından sözedilmektedir. Dramadan yabancı dilde sözel beceri, sözcük öğretimi, dilbilgisi ve yazın öğretiminde nasıl yararlanıldığının anlaşılması için örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, drama, yabancı dil öğretimine etkileri ve katkıları açısından incelenmiştir. Beşinci bölümde araştırmadan elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. 109
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This descriptive master thesis explains how drama technique is used in foreign language teaching, with some examples. In the first chapter, the main themes and concepts of the research is explained. The second chapter is on foreign language teaching in Turkey. The third chapter is about drama in education and techniquesof drama like improvisation, pandomime, role play and puppetry. Examples using drama in oral skills, vocabulary, grammar and literature teaching isalso given in this chapter. In the fourth chapter, the effects and supplements of drama of drama in language teaching is discussed. Finally, results of the research and suggestions are given in the fifth chapter. no