Fındık sektörünün Türkiye ekonomisi ve ihracatındaki yeri, önemi ve sektörün sorunları
Hazelnut sector?s position and importance in Turkey?s economy and export and the sector?s problems
- Tez No: 235782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya fındık üretiminin büyük bir bölümü Türkiye tarafındankarsılanmaktadır. Dünyada en kaliteli fındığın üretildiği ve ihraç edildiği ülke deTürkiye'dir. Fındık, Türkiye ekonomisinde ve yöresel olarak Karadeniz halkınıngeçiminde önemli bir yer tutmasıyla beraber, Türkiye ihracatında da önemli biryere sahiptir.Fındık sektöründe fındık üreticileri, sanayicileri ve ihracatçıları zamanzaman sorunlarla karsılasmaktadır. Bu çalısma ile fındık sektörünün Türkiyeekonomisi ve ihracatındaki yeri ve önemi vurgulanmıs; fındık sektöründeki fındıküreticileri, sanayicileri ve ihracatçılarının sorunları ve beklentileri Samsun ili esasalınarak tespit edilmeye çalısılmıstır. Türkiye'deki fındık üreticilerininsorunlarının ve beklentilerinin tespit edilebilmesi için; arastırma dahilindebulunan Samsun ilinde 6 ilçede fındık üreticilerine 320 anket uygulanmıs, dahasonra SPSS paket programı yardımıyla analizler yapılmıstır. Fındık sanayicileri veihracatçılarının sorunlarının ve beklentilerinin tespit edilebilmesi için ise, Samsunilindeki fındık sanayicileri ve ihracatçıları ile yüz yüze görüsmegerçeklestirilmistir. Yapılan anketler ve gerçeklestirilen görüsmelerle ulasılansonuçlar doğrultusunda uygun çözüm önerileri sunulmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Most of the world?s hazelnut production is provided by Turkey. Turkeywhere is the best quality hazelnut produced and exported country in the world.Nonetheless Hazelnut has important position in Turkey?s economy and in BlackSea?a people?s subsistence, hazelnut has an important position in Turkey?s export.From time to time hazelnut?s producer, hazelnut?s industrialist andhazelnut?s exporter meet problems. With this research hazelnut?s sector?s positionand importance were emphasized, hazelnut?s producer, industrialist and exporter?sproblems and expectations in hazelnut sector was tried to determine withinSamsun city. To determine hazelnut?s producer problems and expectations, withinthe research in Samsun city?s six county 320 questionnaire was applied tohazelnut?s producer and then analyzed by means of the SPSS statistical program.To determine hazelnut?s industrials and exporters? problems and expectations,meetings made hazelnut?s industrials and exporters in Samsun city. In the light ofapplied questionnaire and to be made meetings? results, appropriate suggestionswere attempted to give.