Türkiye'de fındık ihracat sektörünün yapısı ve ihracat fiyatlarının analizi
- Tez No: 34875
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE FINDIK İHRACAT SEKTÖRÜNÜN YAPISI VE İHRACAT FİYATLARININ ANALİZİ İsmet YALÇIN ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM EKONOMİSİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Turan GÜNEŞ 1994, Sayfa: 79 Jüri : Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Prof. Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Erkan REHBER Dünya fındık üretim ve ihracatında lider olan Türkiye'nin, fındık ihracatındaki yerini koruyabilmesi ve uluslararası piyasalarda daha etkili olabilmesi için fındık ihracat sektörünü dış rakipleriyle rekabet edebilecek bir şekilde organize etmesi ve bunun için de kendi fındık ihracat sektörünün yapısını iyi bilmesi gerekmektedir. Türk fındık ihracat sektöründe aktif olarak faaliyet gösteren ihracatçı şirketlerin %5.7'si büyük şirket kategorisinde olup yıllık ihracat miktan 10 000 ton'dan fazladır. Yıllık ihracatı 4 000 ile 10 000 ton arasında olan şirketler de orta büyüklükte olup toplamın % 14.3'ünü oluşturmaktadırlar. Küçük şirketler ise aktif ihracatçı şirketlerin % 80'ini oluşturmakta olup her birinin yıllık ihracat miktarı 4 000 tondan azdır. Fındık ihracat fiyatları artan bir eğime sahip olduğu halde, reel fiyatlarla ölçüldüğünde eğim negatif olmaktadır. Bu da Türk fındık ihracatçısının elde ettiği gelirin yabancı paralar cinsinden giderek azalmakta olduğunu ifade etmektedir. Türk fındık ihracat fiyatını etkileyen faktörler; Türk fındık ihracat miktarı, Amerikan badem ihracat fiyatı ve önemli fındık ithalatçı ü![
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTERS THESIS STRUCTURE OF HAZELNUT EXPORT SECTOR IN TURKEY AND ANALYSIS OF EXPORT PRICES İsmet YALÇIN UNIVERSTY OF ANKARA GRADUTE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF AGRICULTURAL ECONOMICS Supervisor : Prof. Dr. Turan GÜNEŞ 1994, Sayfa: 79 Jury : Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Prof. Dr.Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Erkan REHBER Turkey is the biggest hazelnut producer and exporter in the world and should identify her hazelnut export sector structure to continue the leadership of world hazelnut export market. Turkey should also organize her hazelnut export sector to compete with the international competitors. 5.7 % of the hazelnut exporters are classified as big companies which export more than 10 000 tons hazelnut each. Medium sized companies export between 4 000 and 10 000 tons hazelnut and constitues 14.3% of total exporters. 80 % of the companies are rated as small sized and they export less than 4 000 tons hazelnut each. Although Turkish hazelnut export price has a positive slope, it has a declining tendency in real terms which shows the decreasing income of Turkish exporters when measured with US dollars. Turkish hazelnut export quantitiy, American almond export price and Turkish hazelnut importers' currencies against US dollar are affecting Turkish hazelnut export price. Turkish hazelnut export price is affecting American almond export price and Italian hazelnut export price also. KEY WORDS : Hazelnut export, market structure, econometric model.