Vadeli işlem ve opsiyon borsaları ve Türkiye uygulaması
Futures and option exchanges and the application in Turkey
- Tez No: 235781
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Değişen ve gelişen dünyada finansal araçlar da bu değişim ve gelişimde yerlerinialmıştır. Özellikle 20. yüzyılda pek çok ekonomik krizler ve depresyonlar yaşanmıştır.Bütün bu darboğazların sonunda şirketler kendilerini bu ekonomik yaşamdaki riskten vegelecekteki belirsizliklerden kurtaracak yolları aramışlardır. Yoğun çabalarla pek çokyeni fikirler ve yeni finansal araçlar geliştirilmiştir. Finansal türev araçların ekonomiksahada etkili olabilecekleri derecede mevcut finansal varlıklardan geliştirilmiş olduklarıgörülmektedir.Günümüzde finansal türev araçlar yaygın bir şekilde kullanılmakta veçeşitlilikleri artmaktadır. Öyle ki, artık bu finansal araçlar için özel piyasalarkurulduğunu görmekteyiz. Ayrıca çoğu ülkeler bunların faydaları için yeni resmidüzenlemeler yapmaktadırlar. Türkiye de bu değişen finansal çağda yerini almış ve pekçok düzenlemeler yapmıştır. Özellikle İzmir Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsasının açılışıbu alandaki en önemli gelişmedir.Çalışmamızın amacı vadeli işlem ve opsiyon borsalarının tarihsel gelişimini,sermaye piyasasındaki konumunu, finansal türev araçlarını, katılımcılarını vestratejilerini incelenmek ve Türkiye'deki muadil işlemlerin ve kurumların kendişartlarında oluşumunu ele almaktır. Son olarak konu ile ilgili önerilerimize de yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the developing and changing world, financial instruments have gotten theirown places in the change and development. Especially, many economic crises anddepressions had been experienced in the 20th century. At the end of all the economicbottlenecks, companies had looked for the ways to reduce and avoid risk anduncertainties in economic life. By the hard effort, many new ideas and new financialinstruments were developed. Financial derivative instruments have been seen that theywere developed by using the present financial assets as much as effective they could bein the economic area.Today financial derivative instruments have been used widely and the variationof them is increasing. We have seen that special markets have been built for thesefinancial instruments. And new formal regulations have been set up by many countriesfor their sakes. Turkey has taken the place in this changing financial era and made manynew regulations. Especially, the opening of İzmir Futures and Option Exchange hasbeen the most important development in this area.In our study, the purpose is to examine the historical development of futures andoption exchanges, the condition in the capital market, financial derivative instruments,the attendants and the strategies together with the equal operations and institutions inTurkey. Lastly, our suggestions on the subject have been given