Kur'ân'da hak kavramı
The concept ?truth? in Qur?an
  1. Tez No: 235783
  2. Yazar: SALİHA YAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kur'an-ı Kerimi anlamaya yönelik asırlardır farklı yorumlar geliştirilmiştir.Kavram Tefsiri de bu yöntemlerden biridir.Biz de bu araştırmamızda Kur'an'da önemli bir yere sahip olan ?Hak?kavramını ele aldık. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Kavram Tefsiri ve yöntemi hakkında genel bir bilgi verdik.Birinci bölümde hak kavramının etimolojik ve semantik yapısına,Kur'an'daki kullanımlarına ve bağlantılı olduğu kavramlara yer verdik.İkinci bölümde ise tefsirler ışığında hak kavramının, Kur'an'da hangianlamlarda kullanıldığını açıkladık.
Özet (Çeviri)
Various comments as regards understanding of Qur?an have been made forcenturies. Concept Commenting is one of these methods.We tried to investigate the concept of `Truth? having a significant place inQur?an. Our study consists of two sections.In the introduction part, we explained the concept commenting and its methodroughly.In the first section, we took the place the concepts as to etmological andsemantic structure of truth concept and their usages in Qur?an.In the second section, under the lights of commenting, we explained whichmeanings of the concept of truth was used in Qur?an.