Gençlerin internet sohbet ortamlarında kurdukları arkadaşlıklar: Sanal arkadaşlık fenomeni üzerine bir araştırma
Young adults? making friends in syberspace: A research on online friendship
  1. Tez No: 235789
  2. Yazar: MERYEM BURÇİN KORUKÇU SARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
?nteraktif iletisim teknolojilerinin insan yasamındaki ağırlığının artmasıberaberinde sosyal ve kültürel değerlerin değisimini getirmistir. Yoğun is yasantısı,arkadas ve akrabalar ile geçirilen zamanı azaltabilmekte ve kisileri yalnızlığasürükleyebilmektedir. ?nsanlar yalnızlıklarını paylasmak için internet yolu ilearkadaslıklar hatta hayat arkadaslıkları aramaktadırlar.Çalısmada en çok kullanılan sanal sohbet ortamları, bu ortamlarda geçirilenzaman, sanal sohbet ortamlarını kullanım amaçları, sanal sohbet ortamlarını kullanmadamotive eden faktörler arastırılmıstır. Bunun yanı sıra üye olunan sanal arkadaslıksitelerinin olup olmadığı, gerçek arkadaslıklar kurulup kurulmadığı, bu ortamlardainsanların dürüst davranıp davranmadıkları incelenmistir. Ayrıca katılımcıların sanalsohbet ortamlarıyla ilgili fikir ve düsünceleri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Increasing influence of interactive communication technologies in human lifehas changed the social and cultural values. Busy work life can reduce the time spentwith friends and relatives which in turn may push the people into loneliness. Browsingthrough the internet, people are seeking friendship and even people to marry to sharetheir loneliness life.In this study, time spent in most popular chat sites, whether they havemembership for online friendship and through which whether any firendship has beenestablished in real life have been investigated. Furthermore, the purpose of use of chatrooms, honesty level of people and the need and the motivation behind using theserooms have been also examined. Moreover, the participants ideas and thoughts aboutvirtual chat environment was examined.