Midyat ilçe merkezinin coğrafyası
Geography of Midyat town center
- Tez No: 235790
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Midyat ilçe merkezi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Dicle Bölümü sınırları içerisinde yer almaktadır. İdari bakımdan Mardin iline bağlı olan Midyat, il merkezine 68 km uzaklıktadır.Midyat, M.Ö. 9. Yüzyılın önemli dini merkezlerinde biri olan ?Matiate?'ın yakınlarında kurulmuş ve adını bu yerleşmeden almıştır. Farklı dilleri konuşan, farklı etnik kökenli insanların, farklı dinlerini uyum içerisinde yaşayabildiği Midyat, medeniyetler uzlaşmasının yaşandığı nadir örneklerdendir. Kültürel çeşitlilik, Midyat'ın şehirsel dokusunun yanı sıra sosyo ekonomik yapısını da yansımıştır.Midyat ilçe merkezinin nüfusu 2000 yılı itibarıyla 56 669 kişidir. Özellikle 1990'lı yıllarda kırsal çevreden Midyat'a yönelik artan göçlerin, kentsel ve kültürel yapıyı ne şekilde etkileyeceği ilerleyen dönemde belli olacaktır.Çalışan nüfusun tarım ve hizmet sektörüne yakın oranlarda dağıldığı Midyat'ı, bir kültür kenti olarak algılayarak tanıtmak ve sorunları çözmeye çalışmak doğru olacaktır. Şehrin tarihi yapılarının korunması yönündeki girişimler önemli adımlar olmakla birlikte, kültürel çevre insan merkezli olarak bir bütün halinde ele alınmalıdır
Özet (Çeviri)
Midyat county centre, the field of present study, is in Dicle Part of the Southeastern Anatolian Region. It depends on Mardin administratively and is 68 km away from Mardin city centre.Midyat was founded around ?Matiate?, one of the significant religious centres in the 9th century B.C., and took its name from that centre. A place where people with different languages, different ethnic roots and different religions have been living harmoniously, Midyat stands for one of the rare examples of civilizational agreement. Cultural diversity has been reflected upon not only urban structure of Midyat but upon its socio-economic structure.Population of Midyat county centre is 56 669 people according to the census of 2000. It will be realized later how migrations towards Midyat from rural areas around since about 1990s will affect urban and cultural structure of the related place.It will be of use to introduce Midyat, where working population work within the sectors of agriculture and public service equally, as a cultural site and solve its existing problems accordingly. Although there are remarkable attempts to protect the historical places in Midyat, cultural environment should also be considered a human-centred whole.