İnsan kaynakları bilgi sistemleri (ikbs) ile performans değerlemesi arasındaki ilişkinin incelenmesi - bir uygulama
Review of the relation between human resources information systems (hris) and performance evaluation -an application-
  1. Tez No: 235791
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Tez çalışmasının genel amacı; İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri (İKBS) kullanımı ileçalışanların performans değerlemeleri arasındaki ilişkiyi incelemek, değerlendirmek ve builişkinin boyutlarının neler olduğunu ortaya koymaktır.Bu çalışma beş bölümden oluşmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde; bilgi sistemlerive günümüz işletmelerinde kullanılması konularına değinilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; insan kaynakları bilgi sistemleri (İKBS) ve işletmelerdeuygulaması anlatılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, insan kaynakları bilgi sistemleri uygulamalarıiçerisinde performans değerlemesi (PD) ve bunun önemi üzerinde durulmuştur.Çalışmanın dördüncü bölümünde, insan kaynakları bilgi sistemleri ile çalışanlarınperformans değerlemesi arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik yapılan uygulamanınbulgu ve yorumlarına yer verilmiştir.Çalışmanın beşinci bölümünde, sonuç ve öneriler ile çalışmanın katkıları ifadeedilmiştir.UYGULAMA ALANI :Bu çalışma da, işletmeler tarafından İKBS'leri kullanımı ile yapılan elektronikperformans değerlemesinde üzerinde önemle durulması gereken konular vurgulanarak, İKBSuygulamaları içerisinde önemli bir yeri olan çalışanların performans değerlemesi (başarıdeğerlemesi) boyutu incelenmiş ve elde edilen bilgilerin İK uzmanları ile profesyonellerineolan katkıları vurgulanmıştır. Uygulama çalışmasında elektronik PD çalışmalarında üzerindeönemle durulması gereken hususlar belirlenerek, halâ hazırda İKBS ile PD yapmakta olanveya gelecekte bu sistemi kullanmayı planlayan işletme İKY uzmanları ile yöneticilerinin buçalışma sonucunda elde edilen bulguları dikkate almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The general aim of this study is to review the relation among the performanceevaluations of the employees implemented by the use of Human Resources InformationSystems (HRIS), to asses the relation and to put forward the dimensions of the relation bymeans of an application.The study consists of four chapters. In the first chapter, information systems and theuse of these systems in today?s institutions are touched on.The second chapter describes the human resources information systems (HRIS) andtheir application in the institutions.In the third chapter, the performance evaluation (PE) within the applications of thehuman resources information systems and its importance are mentioned.In the fourth chapter of the study, the issues that have been identified through anapplication study relevant to the relation between the human resources information systemsand the performance evaluation of the employees are explained.In the fifth chapter of the study, outcomes, proposals and the contributions to theresearch are expressed.Relation to the Practice:In the study, emphasizing the subjects necessary to significantly mention within theelectronic performance evaluation made through the use of HRIS by the institutions, theperformance evaluation of the employees (success evaluation), which takes an importantplace within the HRIS applications, has been reviewed and the contributions of the gatheredinformation to human resources specialists and professionals are underlined. In the study ofapplication, determining the issues necessary to be taken into consideration within theelectronic PE studies, it is proposed that human resources specialists and directors of theinstitutions who presently implement PE by means of HRIS or intend to use the system in thefuture should take into account of the findings obtained at the end of this study