Halk eğitim merkezlerinde halkla ilişkiler kapsamında afet bilinçlendirmesi (Erzurum Halk Eğitim Merkezi örneği)
Disaster awareness within the context of public relations in public training centres (sample of Erzurum Public Training Centre)
  1. Tez No: 235803
  2. Yazar: AYHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, halk eğitiminin önemine değinerek, Halk EğitimMerkezlerinin görevleri arasında sosyal ve kültürel kursların yanı sıra, bir doğalafet türü olan depremler konusunda da halkı bilinçlendirme faaliyetlerinin deolduğunu ve gerekliliğini vurgulamaktır.Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde halk eğitimininönemine ve amaçlarına değinilmiş, Türkiye'de ve Dünya'da halk eğitiminin gelişimiaktarılarak halk eğitim merkezlerinin halk eğitimindeki yeri tartışılmayaçalışılmıştır.İkinci bölümde, kurum ve kuruluşlar için vazgeçilmez olgu olan halklailişkilerin Türkiye'de ve Dünya'daki tarihsel gelişimi, amaçları, ilkeleri aktarılarak,halkla ilişkiler modelleri tartışılmıştır.Üçüncü bölümde, Afet yönetimi ve bilinçlendirme başlığı altında afet'in tanımıve türleri üzerinde durulmuş, afet yönetim sistemleri aktarılarak, afet yönetimindebilinçlendirme çalışmalarının önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.Önemli bir deprem fay hattı üzerinde bulunan Erzurum'da hizmet verenErzurum Halk Eğitim Merkezinin faaliyetleri arasında afet bilinçlendirmesineyönelik çalışmaların bulunup bulunmadığının tartışıldığı dördüncü ve son bölümdeise, elde edilen veriler doğrultusunda sonuçlar ve afet bilinçlendirmesine yönelik birhalk eğitim programı önerisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to put emphasis on the importance of the public trainingand stress the need for increasing awareness about the earthquakes, a natural disaster,which is among the duties of Public Training centres, as well as social and culturalcourses.The study consists of four parts. In the first part of the thesis, the importanceand the aim of the public training is dealth with and the place of the public trainingcentres in public training is discussed by addressing the development of pulic trainingin Turkey and the world.In the second part, the models of public relations are discussed by addressingthe historical development, objectives and principles of the public relations in Turkeyand the world, an indispensible phenomenon for institutions and organisations.In the third part, the description and types of the disaster are focused under thetitle of disaster management ,and the significance of increasing awareness about thedisaster management is stressed by addressing the disaster management systems.In the last part, it is discussed whether there are any attempts, among theactivities of Erzurum Public Training Centre, to increase the public awareness aboutthe natural disasters, which operates in Erzurum, situated along an important fault line.A proposal for public training program for the results and disaster awareness is tried todevelop.