Hisse senedi fiyatlarının ülke riski ile ilişkisi: İmkb 100 endeksi üzerine bir araştırma
The relationship between stock price and country risk: An application on Imkb
  1. Tez No: 235804
  2. Yazar: NEVİN ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R.METİN TÜRKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Küreselleşmeyle birlikte, ülke riski ve ülke riskinin hisse senedi piyasaları getirisi üzerindeki etkisi ülkelerarası doğrudan yatırımlarda gittikçe önem kazanmaktadır. Ülkelerin politik, ekonomik ve finansal risk faktörleri bu yatırımları etkileyen unsurlardır. Ülkelerin bu faktörlerini inceleyen ve uluslar arası yatırım kararlarında ülkelere puan veren kuruşlar vardır.Ülke puanları Moody's Investor, Fitch, Duff&Phelps, Standard and Poor's, Business Environment Risk Intelligence Enstitüsü ve International Country Risk Guide(ICRG) adındaki belli başlı ülke riski derecelendirme şirketleri tarafından ölçülmektedir. Bu risk derecelendirme kuruluşları ülke riski puanlarını belirlemede farklı metotlar kullanmaktadır. Bu çalışmada ICRG' den alınan veriler kullanılmıştır.Bu çalışmanın amacı ekonomik, politik ve finansal ülke risklerinin hisse senedi fiyatlarına etkisini tespit etmektir. Bu amaçla, hisse senedi piyasalarındaki riskler, ülke riskinin bileşenleri ve ülke riski derecelendirme kuruluşları gözden geçirilmiştir. Johansen- Juselius eş-bütünleşme testleri, ekonomik, finansal ve politik risk primleri ile İMKB 100 bileşik endeksi arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu, Granger nedensellik testleri ise ekonomik risk ve politik riskten İMKB 100 endeksine doğru bir nedenselliğin olduğunu göstermektedir. Çalışmada finansal risk ve İMKB 100 bileşik endeksi arasında herhangi bir nedensellik gözlenmemiştir. EKK yönteminin tahminlerinin sonucunda ülke riski bileşenlerinin İMKB'yi olumsuz etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With globalization, country risk (political risk (PR), financial risk (FR), and economic risk (ER)) and its impact on stock market return is being important for direct investments between countries. Country?s Political, Economic and Financial Risk factors are components that effects this investments. There are institutions that investigate country?s this factors and grade the countries in the international investment decision.Country ratings are measured by several major country risk rating agencies, namely the Moody?s Investor, Fitch, Duff&Phelps, Standard and Poor?s, Business Environment Risk Intelligence Institution(BERI) and International Country Risk Guide(ICRG). These risk rating agencies employ different methods to determine Country risk ratings. In this study, data taken from ICRG are used.The aim of this study is to investigate the effect of economic, financial and politic risks on stock prices. With this aim, risks in stock Markets, components of Country risk and Country risk rating institutions have been investigated. Johansen- Juselius cointegration tests results show that there is a long run relationship between stock prices and economic, financial and politic risk premiums, Granger causality tests show a causality from economic and political risk to ISE 100. Any causality between ISE100 index and financial risk premium can not be observed in the study. Regression estimation results show that economic, financial and political risks affect stock prices negatively. As a result of estimation with Least Squares Method show that, components of Country risk affects ISE negatively.