Türk Ticaret Kanunu tasarısına göre ticaret şirketlerinin birleşmesi
The fusion of the commercial companies in Turki Commercial Act Draft
  1. Tez No: 235802
  2. Yazar: ŞENGÜL AL KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ticari hayatın adeta bir zorunluluğu olarak ortaya çıkan şirket birleşmeleri, çok yönlü bir hukuki işlemdir. Birleşmeden yalnızca ticaret şirketleri etkilenmez. Bu durum aynı zamanda pay sahiplerini, şirket alacaklılarını, özel hak sahiplerini, şirket çalışanla-rını ve hatta kamuyu ilgilendiren bir husustur ve dolayısıyla özel bir düzenleme altına alınması zorunludur. Bu çalışmada, TTK Tasarısının getirmiş olduğu yeni düzenlemeler çerçevesinde, Türk Hukukuna göre ticaret şirketlerinin birleşmelerinin hukuki niteliği, şartları ve birleşmenin sonuçları değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, birle?me konusu dört bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölüm-de, birleşme kavramı, birleşmenin ?artları ve birleşmeye hâkim olan ilkeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. ikinci bölümde, birleşme türleri ve TTK Tasarısının getirmiş olduğu düzenlemelere göre, geçerli olan birleşmeler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, birleşmenin ve şirketlerin türlerine göre, birleşmelerde ticaret şirketlerinin izleyeceği usul ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümü ise, bir-leşmeden etkilenecek olan gruplara ve birle?meye karşı onların sahip oldukları haklara ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a necessity of commercial life, the fusion of the commercial companies, is a miscellaneous legal transaction. The commercial companies arenit effected by fusion. At the some time, the shareholders and obligees of the company, private beneficaries, the workers of the company and also public are all interested in this situation and by the way, this situation have to be taken under a legal control. In this thesis, within the new scope of Turkish Commercial Act Draft, the impair, the clauses and the results of the fusion of commercial companies in Turkish law are evaluated. In this scope, fusion is examined in four chapters. In the first chapter, there are general informations about the concept of fusion, the clauses of the fusion and the prin-ciples of the fusion. In the second chapter, the fusion types and volid fusions are ex-plained in the scope of Turkish Commercial Act Draft. In the third chapter, the process which will be follewed by the commercial companies in fusion, is evalvoted in both types of fusion and the company. The fourth and the last chapter of the thesis is reserved for the groups which will be effected by the fusion and their rights.