Hizmetlerde konumlama ve algılama haritalarının kullanılması (Erzurum'da bankalar üzerinde bir araştırma)
Usage of positioning and perceptual maps in services (a research on banks in Erzurum)
- Tez No: 235817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
2000'li yıllarda dünya pazarlarında hızlı bir gelisim ve değisim yasanmayabaslanmıs, mal ve hizmetler için ülke sınırları ortadan kalkmıs, global pazarlar,dolayısıyla global rekabet söz konusu olmaya baslamıstır. Bankacılık hizmetleri bugelisim ve yapılanmanın en çok hissedildiği sektörlerden birisidir. Ülkemizdekibankalar da bu yoğun rekabet karsısında hayatta kalma ve kar elde etme çabasıiçerisindedirler. Giderek artan sayıları ve birbirine benzeyen hizmetleri, bankalarınfarklılasma çabalarını sınırlamaktadır. Bu kosullar karsısında bankalar, pazardarakiplerinden farklı bir konum elde ederek rekabete karsı koymaya çalısmaktadırlar. Bukonuda algılama haritaları, firmalara pazardaki konumlarını görme ve bosluklarıyakalayabilmelerinde yardımcı araçlardan birisidir.Bu tez çalısmasında Erzurum'da faaliyet gösteren bankaların tüketicilertarafından nasıl algılandıkları belirlenmis ve konumları algılama haritaları üzerindegösterilmeye çalısılmıstır. Arastırma sonucunda bankaların fiziksel unsurlar ve müsteriiliskileri boyutları açısından farklı konumlarda yer aldıkları görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In the years of 2000, it started to change and improve very quickly in the worldmarkets that caused to uphold the boundries of countries commercially and thus globalmarkets and global competition is being observed. Banking services is one of thesesector in which this competition is faced mostly. Banks in our country have also beentrying to survive and struggle to make profits. However increasing numbers of banksand similarities between services limits the tryings of being distinguishable.Considering these conditions, banks have been trying to compete with each other inmarkets. Therefore, from this respect the perceptual maps is one of the means to helpfor banks to understand their place and see the opportunities in the markets.In this thesis study, the perception of banks of Erzurum by consumers weredetermined and their positions have been tried to shown on the perceptual maps. At theend of the study it was observed that banks were in different positions on the map withrespect to physical factors and customer relationships.