Türkiye'de yapı kooperatiflerinin muhasebe ve finansman sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
The determination of accounting and financing problems relating to housing cooperatives in Turkey and solution proposals for them
  1. Tez No: 235821
  2. Yazar: SELAMİ GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Hızlı kentleşmenin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan sağlıklı konut ihtiyacı,özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde en büyük sıkıntılardan biridir.Dünyadaki birçok ülke artan kent nüfuslarının konut ihtiyaçlarını karşılayabilmek içinçeşitli yöntemler kullanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de sanayi devriminden sonraoluşan yapı kooperatifçiliği yöntemidir.Ülkemizde halkın konut ihtiyaçlarını karşılamak için ilk adım 1930'lardakurulan Bahçelievler Yapı Kooperatifi ile atılmıştır. 1960'lı yıllardan sonra konutkooperatiflerinin sayısındaki hızlı artış birçok sorunun ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Türkiye'de konut sorununun çözümünde önemli roller üstlenmesi beklenenkooperatifçilik hareketi hükümetlerin izlemiş olduğu ekonomik politikalara bağlı olarakbazen çok ilerde bazen de beklenenin çok gerisinde kalmıştır.Bundan dolayı, yüz binlerce insanın konut hayalinin gerçekleşmesindeyadsınamaz katkıları olan yapı kooperatiflerinin muhasebe ve finansman sorunlarınıntespit edilmesi ve uygun çözüm önerilerinin ortaya konması gerekmektedir. Bu nedenlerçalışmanın temelini oluşturdu.Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın ilk bölümünde kooperatifçilikhareketi ve yapı kooperatifçiliği ile yapı kooperatifçiliğinin gelişimi hakkında genelbilgiler verilmiştir.İkinci bölümde Türkiye'deki yapı kooperatiflerinin muhasebe ve vergi sorunlarıyapılan iki anket çalışmasından elde edilen veriler ışığında tespit edilerek bunlaraçözüm önerileri sunuldu.Çalışmanın ana konusunu oluşturan son bölümde ise yapı kooperatiflerininfinansman sorunları yapılan anketlerden elde veriler ışığında tespit edilmiş ve sözkonusu bu sorunlara ayrıntılı çözüm önerileri getirilmiştir
Özet (Çeviri)
The need for healthy housing which emerged as a natural result of rapidurbanization is one of the most important problems especially in the developingcountries like Turkey. Most countries in the world have been using various methods tomeet the housing needs of their growing urban populations. One of these methods is thecooperative method which appeared after the Industrial Revolution.The first step to meet the housing needs of people in our country was taken withthe construction of Bahçelievler Housing Cooperative in the 1930s. The rapid increasein the number of housing cooperatives after the 1960s gave rise to many problems. Thecooperative movement which has been expected to play important roles in solving thehousing problems in Turkey has sometimes yielded fruitful results but has sometimesbeen far behind the expectations depending on the governments? economic policies.It is therefore necessary to determine the accounting and financing problemsrelating to housing cooperatives, which have made undeniable contributions to therealization of the housing dreams of hundreds of thousands of people, and to proposesuitable solutions to these problems.These reasons have formed the basis of this study.General information about cooperative movement, housing cooperatives and thedevelopment of them have been given in the first part of the study which is designedin three parts.In the second part of the study, the accounting and tax problems of housingcooperatives in Turkey have been determined in the light of the data obtained from thetwo surveys conducted and some solutions to them have been proposed.In the last part of the study which constitutes the main subject of the study, thefinancing problems relating to housing cooperatives have been determined in the lightof the data obtained from the surveys conducted and detailed solutions to them havebeen proposed.