Erzurum kırsalında 'çalışma'yla ilgili tutumlar ve din
Attitudes toward 'work' and religion in rural Erzurum
- Tez No: 235820
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum kırsalında çalışmayla ilgili tutumlarla dini inanç ve anlayışlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Bunun için önce konunun teorik zemini üzerinde durulmuş, çalışmanın anlamının, çalışmayla ilgili tutumların toplum ve toplumsal öğelerle ilişkisi açıklanmıştır. Sonra, dini inanç, tutum ve anlayışların çalışmayla ilgili tutumlara etkileri Erzurum kırsalının sosyo-kültürel çevresi içerisinde incelenmiştir. Toplumsal olay ve olgular, davranış ve tutumlar birçok sosyo-kültürel, ekonomik, tabii vb. nedenlerin ortak etkileri sonucunda oluşur. Bu nedenle söz konusu değişkenlerin çalışmayla ilgili tutumlara etkileri de göz önünde bulundurulmuş ve böylece dini inanç, tutum ve anlayışların etkileri bir bütünlük içerisinde ele alınmıştır.Sonuçta çalışmayla ilgili tutumların bireysel değişkenlerin yanı sıra sosyo-kültürel değişkenlerin ortak etkilerinin sonucunda oluştuğu tespitine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relation between attitudes toward work and religious beliefs and understandings in rural Erzurum. For this reason, firstly have been dwelled on theoretical background of the subject, the meaning of work, the relations between attitudes toward work and society and social components have been explained. Secondly the effects of religious beliefs, attitudes and understandings on attitudes toward work have been investigated in socioculturel environment of rural Erzurum. Social events and phenomenons, behaviors and attitudes are come into being as a result of common effects of sociocultural, economic, natural reasons. Therefore, the effects of these variables on attitudes toward work are taken into consideration and the effects of religious beliefs, attitudes and understandings are taken up in an entirety in this way.Consequently, it has been determined that attitudes toward work are result of common influences of sociocultural variables in addition to individual variables