Öğrenen örgüt ve örgütsel bağlılık ilişkisi
Relation between learning organization and organizational commitment
- Tez No: 235822
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezin temel amacı, Öğrenen Örgüt ile Örgütsel Bağlılık arasındaki iliskiyitespit etmek, örgütsel bağlılığın alt unsurları olan duygusal bağlılık, normatif bağlılık vedevam bağlılığının öğrenen örgüt ve öğrenen örgütün alt unsurları üzerinde etkili olupolmadığını belirlemektir. Bununla birlikte, bilgi çağı örgütlerinin temel özellikleri ileöğrenen örgüt özelliklerinin belirlenmesi, öğrenen örgüt kavramının örgütsel öğrenmeve bilgi yönetimi gibi iliskili kavramlarla olan hiyerarsisinin ortaya konması da bu tezçalısmasının diğer amaçlarıdır.Bu amaçlar doğrultusunda yürütülen çalısmada, öğrenen örgüt ile örgütselbağlılık arasındaki iliski incelenmistir. Ayrıca, örgütsel bağlılık boyutlarındanhangisinin öğrenen örgüt üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmeye çalısılmıs veöğrenen örgüt-örgütsel bağlılık iliskisi konusunda literatüre katkı sağlanmayaçalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to determine the relationship betweenLearning Organization and Organizational Commitment, to find out whether the subcomponentsof organizational commitment, which are emotional commitment,normative commitment, and continuance commitment, have effects on learningorganization and sub-components of learning organization. Along with this, determiningthe basic characteristics of information age and learning organization, exposing thehierarchy among the learning organization concept and the related concepts oforganizational learning and information management are also aimed in this thesis study.In this study which is executed along these objectives, the relation betweenlearning organization and organizational commitment is researched. Also, it is tried tofind out that which dimension of the organizational commitment was more effectual onlearning organization. Important contributions to literature were made by trying toremove the gap in the relation between learning organization and organizationalcommitment as well.