Distributed file system on a local area network
Bir yerel bilgi ağı üzerinde dağıtık kütük sistemi
  1. Tez No: 23586
  2. Yazar: RECEP SEFER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIK AYBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
oz BİR YEREL BİLGİSAYAR AĞI ÜZERİNDE DAĞITIK KÜTÜK SİSTEMİ SEFER, Recep Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Asist. Prof. Dr. Işık AYBAY Haziran, 1992, 74 sayfa. Bu tezde, Yerel Bilgisayar Ağı (LAN) üzerinde çalışan ve TOROS adı verilen bir Dağıtık Kütük Sistemi geliştirilmiştir. Yerel Bilgisayar Ağı, PC işistasyonları ve Novell Kütük İşleyicisinden oluşmaktadır. İşistasyonları DOS işletim sistemi altında çalışmaktadırlar ve bazılarının yerel diskleri vardır. Novell Kütük İşleyicisi Netware V3.11 (250 kullanıcılı) işletim sistemi altında çalışmaktadır ve adanmış bir kütük işleyicisidir. Böylece Novell Kütük İşleyicisinin alanına ek olarak işistasyonlarının yerel diskleri kullanılarak daha büyük bir kütük alanı kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Uzak Kütük İşleyicisi (RFS) adını verdiğimiz bir adanmamış kütük işleyicisi TOROS kütük alanını kullanıcıların hizmetine sunmak üzere tasarlanmıştır. Uzaktan Kütük Erişimi (RFA.LIB) adını verdiğimiz bir kütüphane geliştirilmiştir. Kullanıcılar bu kütüphane sayesinde TOROS kütük sistemini bir yerel kütük sistemi gibi görmektedirler. Uzak Kütük İşleyicisi ve Uzaktan Kütük Erişimi programları C programlama dili kullanılarak yazılımıştır. Anahtar sözcükler : Yerel Bilgisayar Ağı, Bilgisayar Ağı İletişimi, Dağıtık Kütük Sistemleri, İşistasyonları, DOS (Disk İşletim Sistemi) Bilim Kodu: 619.03.03 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISTRIBUTED FILE SYSTEM ON A LOCAL AREA NETWORK SEFER, Recep M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assist. Prof. Dr. Işık AYBAY June, 1992, 74 pages. In this study, a Distributed File System, named TOROS, is designed for a Local Area Network. The Local Area Network is composed of a Novell File Server and PC workstations. Novell File Server is running under Netware V3.11 (250 user) and it is a dedicated file server. Workstations are running under DOS (Disk Operating System) and some of them have local disks. A larger disk space is introduced to the users of this Local Area Network by making use of local disks of workstations through TOROS. A nondedicated file server, named Remote File Server (RFS), is designed which serves this large disk space to the users. A library which includes Remote Procedure Calls (RPC), named RFA.LIB, is developed. By using this library, users can access this large disk space as if it is a local disk. Toros File Server and RFA.LIB are written in C programming language. Keywords : Local Area Networks, Network Communications, Distributed File Systems, Workstations, DOS (Disk Operating System). Science Code : 619.03.03 m