Şirketlerde temel değerlerin sürdürülebilirliği ve performans değerleme
Relations of 'consistency of basic principles' and 'performence appraise'
- Tez No: 235873
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Seçim yapmak, sadece amaçlı canlılara ait bir özelliktir. Amaçlı canlılar, yaptıkları bu seçimler sayesinde ideallerine ulaşabilirler. Bireyi idealine taşıyacak bu seçimler rastgele yapılmaz. Verilen kararların bir dayanağı vardır. Bu dayanak kişinin temel değerleridir. Temel değer, birey için neyin en önemli olduğunu gösteren inançlarıdır. Yani karar verme kurallarıdır.Organizasyonlarda amaçlı sistemler olarak kabul edildikleri için kararlar belirli kurallara göre alınır. Örgütsel değerler olarak benimsenen bu kurallar o firmanın ?niçin? var olduğunu gösterir. Bu kuralların karşılıklı etkileşimi sonucu organizasyon misyonuna ulaşabilir. Yalnız örgütsel değerlerin ?sürdürülebilir? olması gerekir. Sürdürülebilirlik; değerlerin yani eylemlerin, söylemlere yani politikalara yansıtılmasıdır. Böyle organizasyonların ömrünün uzun olması beklenir. Bu çalışmanın amacı; şirket değerleri arasında tutarlılık olması halinde şirket ömrünün uzun olması bekleneceğini göstermektir. Bu hipotezi ispatlayabilmek için farklı sektörlerde faaliyet gösteren 5 firmanın, 20 çalışanı seçilerek 100 kişilik bir örneklem grup oluşturulmuştur. Ve onlardan 6 soruluk bir anketi cevaplamaları istenmiştir. Alınan cevaplar ?çalışanların algılarının sıklık oranlarına? göre tasnif edilmiştir. Firmaların ortalama ömrü, değerlendirmede dikkate alınmıştır.Anketler sonucunda; bireysel ve örgütsel değerlerin birebir örtüşmediği görülmüştür. Fakat değerler kendi içinde tutarlıdır. Değerlerin birbirleriyle bire bir uyumlu olmamasının nedeni; değerin kişi tarafından belirlenen aralığının farklı oluşudur. Bu yüzden aynı değer farklı şekilde algılanabilir. Çalışanların cevaplarında; para, nakit akışı, maaş, prim, kar gibi ifadeler yoktur. Bu da değerlerin maddi öğelerden daha ön planda olduğunu göstermektedir. Değerlerin tutarlılığı ve firma ömrü arasında doğrusal bir ilişki vardır. Değerlerin sürdürülebilir olduğu organizasyonların ?eylem? ve ?söylem? leri arasında büyük kara delikler oluşmayacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Choosing is a specification just for the purposed survivors. Purposed survivors can reach their targets via these choosing. The choosing which will carry to the target individually are not to be randomized. Decisions must have to a base. This base is fundamental principles of the human. Fundamental principle is a belief which is indicated that what is important for the human. It?s means; fundamental principles are the rules of to make decision.Decisions are defined according to some kind of rules because of they accepted ?purposed systems? in organizations. The rules which are claimed as like organizational principles explain existence reason of company. Organization can reach its mission via reaction between the rules. But organizational principles must be ?continuously?. Continuousness is reflection of principles/actions to declaration/politics. These kinds of organizations have long life. Purpose of this work: If there is consistent in the company principles then there will be an expectation for the company has long life. For to prove of this hypothesis we have chosen totally 100 employees from 5 companies (20 employees for each company). We ask from them to answer a questionnaire which has 6 questions. The answers classified according to ?frequency ratios of employees? perceptions?. We care about average life of the companies.According to questionnaire?s results; personal principles are not matched peer to peer to organizational principles. But it?s consistent for on one?s own. Reason of the disaccording of the principles is differences of the personal gaps. For this cause same principle is perceived different. In the answers of the employees there is no answer as ?money?, ?cash flow?, ?salary?, ?bonus?, ?profit??etc. It indicates principles are more important than monetary elements. There is a linear relation between consistency of the principles and life of the company. The organizations which has consistency of the principles are shown us there is no dark holes between their actions and declarations.