A study on the relationship between green transformational leadership, green innovation, green organizational culture and sustainable performance
Yeşil dönüşümsel liderlik, yeşil inovasyon, yeşil işletme kültürü ve sürdürülebilir işletme performansı arasındaki ilişkilere yönelik bir araştırma
- Tez No: 928831
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ORDUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışma, yeşil dönüşümcü liderlik, yeşil inovasyon, yeşil örgüt kültürü ve sürdürülebilir performans arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, bu faktörlerin sürdürülebilirlik uygulamalarını desteklemek ve organizasyonların genel performansını iyileştirmek için nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamaktır. Çevresel sürdürülebilirliğin artan bir endişe haline gelmesiyle, çalışma, liderlik ve örgüt kültürünün çevre dostu yeniliklerin teşvik edilmesindeki rolünü vurgulamaktadır. Çalışmanın ana unsurlarından biri olan yeşil dönüşümcü liderlik, çalışanları çevresel hedeflere öncelik vermeye teşvik eden liderleri ifade eder. Bu liderler, yenilikçi düşünmeyi ve sürdürülebilirlik konusundaki proaktif davranışları teşvik ederek organizasyonel sonuçları olumlu yönde etkiler. Bir diğer kilit faktör olan yeşil inovasyon ise çevresel etkiyi azaltacak yeni, çevre dostu ürün, hizmet veya süreçlerin geliştirilmesini kapsar. Araştırma, yeşil inovasyonu benimseyen organizasyonların uzun vadeli sürdürülebilir performansa ulaşmada daha iyi bir konumda olduğunu öne sürmektedir. Yeşil örgüt kültürü, organizasyon içinde çevresel sorumluluğu destekleyen paylaşılan değerler ve normları temsil eder. Bu kültürel temel, çalışanların sürdürülebilirlik uygulamaları ile uyum içinde olmalarını sağlar ve organizasyonun çevresel hedeflerini pekiştirir. Sürdürülebilir performans ise organizasyonun hem finansal başarı elde etme hem de çevresel zararı en aza indirme yeteneğini yansıtan bir sonuç değişkenidir. Çalışmanın bulguları, yeşil dönüşümcü liderliğin doğrudan ve olumlu bir şekilde hem yeşil inovasyonu hem de yeşil örgüt kültürünü etkilediğini göstermektedir. Ayrıca, yeşil inovasyon, liderlik ile sürdürülebilir performans arasındaki ilişkiyi güçlendiren bir aracı faktör olarak görev yapar ve liderliğin performans üzerindeki etkisini arttırır. Bu ilişkilerin anlaşılması, organizasyonların sürdürülebilirliği stratejik hedeflerine entegre etmesine, çevreye ve uzun vadeli performansa fayda sağlamasına yardımcı olur. Bu bulguların gerçek hayatta çeşitli organizasyonel uygulama ve politikalara yansıması mümkündür. Şirketler, liderleri çevreye duyarlı dönüşüm uygulamaları konusunda eğiterek çevresel bilinç sahibi bir iş gücünü teşvik edebilirler. Yeşil organizasyonel değerleri benimseyerek, şirketler sürdürülebilir yeniliklerin önceliklendirildiği bir kültürü destekleyebilir ve böylece çevre bilincine sahip tüketiciler ve paydaşlar nezdinde daha rekabetçi ve çekici bir konuma gelebilirler. Ayrıca, yeşil inovasyonun standart bir uygulama olarak benimsenmesi, sürdürülebilirliğin giderek önem kazandığı pazarlarda şirketlere rekabet avantajı sağlayabilir. Bu organizasyonlar, liderlik ve kültürlerini sürdürülebilir uygulamalarla uyumlu hale getirdiklerinde, çevresel sorumluluğa değer veren yatırım ve ortaklıkları çekerek sadece finansal büyüme sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çevresel etki açısından da olumlu sonuçlar elde edebilirler.
Özet (Çeviri)
This study explores the relationship between green transformational leadership, green innovation, green organizational culture, and sustainable performance within organizations. The primary goal of this research is to understand how these factors interact to support sustainability practices and improve overall organizational performance. As environmental sustainability becomes a growing concern, this study highlights the role of leadership and organizational culture in fostering eco-friendly innovations. Green transformational leadership, a core element of this study, refers to leaders who inspire and motivate employees to prioritize environmental goals. These leaders encourage innovative thinking and proactive behavior toward sustainability, positively influencing organizational outcomes. Green innovation, another key factor, involves developing new, eco-friendly products, services, or processes that reduce environmental impact. This research suggests that organizations embracing green innovation are better positioned to achieve long-term sustainable performance. Green organizational culture represents the shared values and norms within an organization that support environmental responsibility. This cultural foundation plays a crucial role in aligning employees with sustainable practices, thereby reinforcing the organization's environmental goals. Sustainable performance, the outcome variable, reflects the organization's ability to achieve financial success while minimizing environmental harm. The findings reveal that green transformational leadership directly and positively influences both green innovation and green organizational culture. Additionally, green innovation serves as a mediating factor between leadership and sustainable performance, enhancing the impact of leadership on performance outcomes. By understanding these relationships, organizations can better integrate sustainability into their strategic goals, benefiting both the environment and long-term performance. The implications of these findings extend to various organizational practices and policies. Companies can apply these insights by training leaders in green transformational practices to encourage a more environmentally conscious workforce. By embedding green organizational values, companies may foster a culture where sustainable innovations are prioritized, making the organization more competitive and appealing to eco-conscious consumers and stakeholders. Moreover, adopting green innovation as a standard practice could provide companies with a competitive edge in markets increasingly influenced by sustainability. As these organizations align their leadership and culture with sustainable practices, they may attract investment and partnerships that value environmental responsibility, thus achieving not only financial growth but also a positive environmental impact.