Konut finansmanında mortgage bankacılığının yükselen ekonomilerdeki yeri
The place of the mortgage banking in housing finance for emerging economies
- Tez No: 235877
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Mortgage Bankacılığı, finansal piyasalarda krediler kapsamında konut finansmanı için oluşturulan mortgage kredileri üzerinde uzmanlaşmış olup, karmaşık mortgage piyasalarında önemli sorumluluğu bulunmaktadır. Çalışma, kişi başına milli gelir açısından ülkelerin (özellikle yükselen ekonomiler) gelişmişlik düzeylerine göre mortgage kredilerinin GSMH ya olan oranlarının, kişi başına mortgage kredilerini belirleme etkilerini incelemeyi amaçlamıştır.Çalışmada merkezi dağılım istatistikleri gibi betimleyici nicel yöntemler ile birlikte, korelasyon analizi ve çoklu regresyon gibi parametrik yöntemler de kullanılmıştır. Avrupa Mortgage Federasyonu'nun verilerinin istatistiki analizlerinde, SPSS (Statistical Package for Social Science) bilgisayar yazılımı Versiyon 16 kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda, mortgage bankacılığı açısından ekonomik faaliyette bulunulan ülkenin ekonomik gelişmişlik düzeyine (özellikle yükselen ekonomiler ve Türkiye açısından) ülke ekonomisinin mortgage kredi piyasasının büyüklüğüne dair verdiği kararın, mortgage kredilerinin kullandırılacağı kişilerin durumuna etkilerine ait bazı belirlemelere ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ülkeler gelişmişlik düzeylerine göre GSMH larından mortgage kredisi ayırma davranışları açısından ayrışmakta oldukları kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The Mortgage Banking has paramount responsibility in sophisticated mortgage markets through mortgage credits in housing finance in credit element of financial markets. Study aims to determine effect of mortgage GDP ratio on mortgage per capita as per development level of countries (especially emerging economies) in terms of income per capita.Quantitative methods, descriptive methods for distirbution statistics, and parametric methods for correlation and multiple regression analyses are employed on data of The European Mortgage Federation in the study by using SPSS-V16 software.Study reaches to some determinations for the effect of the ratio of mortgage credits to GNP in macro economic decisions on per capita use of mortgage credits as per development level of countries (especially emerging economies and Turkey). Study concludes that countries could be appraised as decomposed according to their behaviour of morgage GDP ratios