Bankalarda operasyonel risk yönetimi ve bir endeks önerisi: Oryos endeksi
Operational risk management in banking and proposal of an index: ORMML index
  1. Tez No: 235879
  2. Yazar: HASAN AYKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASAN EKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Ekonominin istikrarlı olarak büyümesi ve kalkınmanın sağlanması sağlıklı işleyen bir mali sistem alt yapısıyla yakından ilgilidir. Bu alt yapının önemli aktörleri düşünüldüğünde ilk sırada kuşkusuz, fon fazlası olanlarla fon açığı olanlar arasında köprü vazifesi gören bu transfere aracılık eden, finansal sistemin lokomotifi bankalar yer almaktadır. Üstlendiği önemli ve hassas görev nedeniyle bu kurumların etkin bir risk yönetim sistemine sahip olmaları gerekmektedir.Bu çalışmada, finansal kurumlarca önemi son yıllarda daha iyi anlaşılan ve gittikçe daha da artan operasyonel riskin yönetimi ele alınmış olup, sayısallaştırılması diğer riskler gibi kolay olmayan bu riskler için olgunluk modeli kullanılarak bankalar için ?Operasyonel Risk Yönetimi Olgunluk Seviyesi? (ORYOS) endeksi hesaplanmıştır.Çalışmanın amacı iki noktada toplanmaktadır; bunlardan ilki, hesaplanan bu endeksle bankaların hem kendi hem de sektördeki seviyelerini daha iyi görebilmeleri, eksik noktalarını tespit edip kendilerine hedefler belirleyebilmeleridir. İkinci amaç ise bu endekse bağlı olarak belirlenecek ?ORYOS Sermaye Yükümlülük Çarpanı? ile bankaların sermaye yeterlilik standart oranının hesabında bir düzeltme katsayısı olarak bankanın operasyonel risk yönetimi olgunluk seviyesinin dikkate alınmasını sağlayarak temel gösterge, standart yaklaşım ve alternatif standart yaklaşım kullanılarak yapılan sermaye yeterlilik hesabında daha gerçekçi bir ölçüm ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Stability in economic growth and development is highly correlated to an efficient and sustainable financial sector. The most crucial agent of this relationship is surely the banks acting as the engine of financial system by intermediating, like a bridge, funds between surplus and deficit agents. Thanks to their pivotal and delicate role, banks are required to have an effective risk management system.The dissertation covers both management of operational risk which has been gradually given more importance by financial institutions and also evaluation of an index for banks called ?Operational Risk Management Maturity Level? (ORMML) Index for those risks whose quantification is more difficult compared to other types.The study has two main purposes to achieve: the first is that banks could benchmark their own operational risk management level against those of industry thereby strengthening their weaknesses. The second is to propose a much more realistic recalculation of capital adequacy standard ratio in basic indicator, standard indicator and alternative standard indicator approaches by incorporating a fine-tuning factor into the equation called ?ORMML Capital Requirement Multiplier? derived from the ORMML Index.